Weekend z historią: Kiedy w Poznaniu zadzwonił pierwszy telefon?

Kiedy myślimy o technologicznych osiągnięciach i wynalazkach, nasze myśli często zwracają się ku globalnym innowacjom i metropoliom świata. Niemniej jednak, Poznań, znany przede wszystkim z bogatej historii, stał się także ważnym punktem odniesienia w rozwoju telekomunikacji w Polsce.

Z początku było połączenie…

W 1880 roku Poznań dołączył do międzynarodowej społeczności nowoczesnej komunikacji. W Ratuszu pojawił się pierwszy telefon do użytku służbowego, umożliwiając szybką komunikację z ważnym punktem dla bezpieczeństwa miasta – stacją straży ogniowej przy ul. Wronieckiej. To niewielkie, aczkolwiek kluczowe połączenie zapoczątkowało telefoniczną rewolucję w regionie.

Telefonia wkracza do świata biznesu

Zaledwie pięć lat później, w 1885 roku, zainstalowano w Poznaniu pierwszą ręczną centralę telefoniczną. Mieściła się ona w prestiżowym gmachu Dyrekcji Poczty i Telegrafów przy ul. Pocztowej (dziś ul. 23 Lutego). Co warto podkreślić, początkowe 27 abonentów zdecydowanie uczyniło krok w kierunku przyszłości, korzystając z nowoczesnej wtedy technologii.

Nowoczesność bez tarcz

Choć dzisiejsi użytkownicy telefonów komórkowych mogliby być zszokowani brakiem tarczy numerycznej na tych pierwszych urządzeniach, dla mieszkańców Poznania była to prawdziwa rewolucja. Niemniej jednak, pełna automatyzacja przyszła dopiero pod koniec lat 20., oznaczając kolejny przełom w historii poznańskiej telekomunikacji.

Z pionierem w przyszłość

Dyrekcja Poczty i Telegrafów, dostrzegając potencjał rynku, zdecydowała się na zatrudnienie specjalnych akwizytorów. Ich zadaniem było pozyskiwanie nowych abonentów, a prowizja od każdej nowej umowy była dla nich zachętą. Skuteczność tej strategii była imponująca – w 1939 roku liczba abonentów wzrosła do 6,8 tysiąca.

Elektroniczna era

1976 rok był szczególnie ważny nie tylko dla Poznania, ale i dla całej Polski. Właśnie wtedy uruchomiono pierwszą w kraju elektroniczną centralę telefoniczną.

Telefonia komórkowa stawia pierwsze kroki

Lata 90. XX wieku to czas, kiedy telefonia komórkowa zaczęła zyskiwać na popularności w Polsce. Poznań, zgodnie z tradycją bycia na czele postępu, również przyjął nową technologię z otwartymi ramionami.

Dziś, kiedy prawie co drugi poznaniak posiada telefon stacjonarny, a co trzeci korzysta z telefonu komórkowego, trudno jest wyobrazić sobie życie bez tych udogodnień. Jednakże, historia telekomunikacji w Poznaniu jest przypomnieniem o tym, jak daleką drogę przeszliśmy w ciągu zaledwie kilku pokoleń.