Czas na Teatr to wyjątkowy festiwal, który rozpoczął się 28 września, a zakończy się 9 października w Poznaniu. Pierwsza edycja wydarzenia, która odbyła się rok temu okazała się ogromnym sukcesem. Początkowo był to przegląd teatrów muzycznych, ale zainteresowanie był na tyle duże, że postanowiono zorganizować kilkudniowy festiwal.
„Jest to ogrom wydarzeń, które dzieją się w tym czasie w Poznaniu. Są to spektakle, konferencje, wspaniałe koncerty i wiele innych. Tak naprawdę udało nam się stworzyć prawdziwe święto teatru w Poznaniu” – zaznacza Sonia Kobylak-Jóźwik.
Festiwal rozpoczął się 28 września koncertem ARS LATRANS Orchestra w Blue Note. W weekend można było obejrzeć takie spektakle jak „Obiecana ziemia obiecana” Polskiego Teatru Tańca, „Deszczowa piosenka” Teatru Muzycznego w Poznaniu czy „Chciałem być” Teatru Powszechnego w Łodzi, który opowiada o Krzysztofie Krawczyku. Część wydarzeń festiwalowych już się wydarzyła, ale najważniejsza Gala Musicalowa odbędzie się 2 i 3 października.
„Będzie to wyjątkowe spotkanie cudownych artystów musicalowych z całej Polski. Udało mi się tak to skompilować, że pomimo materiału który jest bardzo obszerny i z różnych stron pozbierany, ma to formę koncertu z wieloma elementami teatru” – dodaje Ewelina Adamską-Porczyk.
Na scenie zaprezentowane zostaną piosenki z najsłynniejszych polskich musicali, takich jak „Six”, „Piloci”, „Deszczowa piosenka”, „Pretty Woman” czy „Złap mnie, jeśli potrafisz”. Pierwszego dnia Gali Musicalowej zostanie rozstrzygnięty Ogólnopolski Plebiscyt Musicalowych Premier Sezonu 2022/2023. To bardzo ważne wydarzenie, ponieważ do tej pory nie było żadnego plebiscytu, który uhonorowałby artystów i twórców musicalowych w Polsce. Joanna Sobocińska-Korczak zapytała gościnie programu, dlaczego forma musicalowa jest tak wyjątkowa.
„Musical jest przepiękną formą teatralną, bo łączy bardzo wiele dyscyplin. Mamy śpiew, choreografię, tańczenie, muzykę na żywo i wspaniałych aktorów na scenie. W teatrze muzycznym zawiera się to co możemy zobaczyć w innych dziedzinach sztuki” – powiedziała Ewelina Adamska-Porczyk.
Jednym z najważniejszych aspektów festiwalu jest idea międzynarodowej współpracy. Tegoroczna edycja upłynie pod znakiem polsko-ukraińsko-niemieckiej kooperacji, która ma na celu zacieśnianie więzi kulturowych między trzema krajami. Z tej okazji odbędzie się konferencja „Polska – Niemcy: sąsiedztwo, stereotypy, empatia, współpraca” i spektakl „Marlene und die Dietrich” w reżyserii Carstena Kichmeiera. Niezwykłym przeżyciem będzie również spektakl „5:00. UA” stworzony przez aktorki pochodzące z Ukrainy, w którym dzielą się swoimi przeżyciami związanymi z wojną.
Festiwal Czas na Teatr to masa spektakli, konferencji i artystów. Więcej szczegółów na temat wszystkich wydarzeń znajdziecie na oficjalnej stronie festiwalu oraz oglądając cały wywiad z Sonią Kobylak-Jóźwik i Eweliną Adamską-Porczyk w programie „Hej Poznań”. Bilety na spektakle nadal są dostępne.