Nosan Kielce drużynowym wicemistrzem Polski!

W weekend w stolicy województwa świętokrzyskiego rozegrany został finał Bilardowej Ekstraklasy. Kielecki Nosan zakończył całoroczną rywalizację w ramach drużynowych rozgrywek ze srebrnym medalem!

Finałowy zjazd Bilardowej Ekstraklasy miał miejsce w kieleckiej Galerii Echo i trwał przez dwa dni. Pierwszego dnia rozegrane zostały półfinały, w których wzięły udział cztery najlepsze zespoły rundy zasadniczej. Nosan Kielce o wejście do finału rywalizował z Akademią Bilardową Rokietnica, natomiast DaSo Team Dekada Sosnowiec spotkała się z Green Club Gdańsk. 

 

W półfinałowym dwumeczu Nosan Kielce pokonał klub Radosława Babicy (byłego zawodnika Nosanu) 2:0 (12:5 i 12:7). Z kolei ekipa z Sosnowca także ograła gdańszczan 2:0 (12:4 i 12:6). Przegrani rozegrali spotkanie o trzecie miejsce, które wygrała Akademia Bilardowa Rokietnica 12:9 kończąc tym samym Bilardową Ekstraklasę z brązowym medalem. 

 

Do finału dostały się Nosan Kielce i DaSo Team Dekada Sosnowiec. Zgodnie z regulaminem, złotych medalistów mieliśmy poznać po dwumeczu, a jeśli ten zakończyłby się wynikiem 1:1, drużyny przystąpiłyby do rzutów karnych. Tak też się stało. Pierwsze spotkanie Nosan Kielce przegrał z Sosnowcem 10:12, natomiast w drugim meczu kielczanie zwyciężyli 12:4. W rzutach karnych minimalnie lepsi okazali się zawodnicy z województwa śląskiego, którzy wygrali 9:8. 

 

Tym samym kielecki klub zdobył 23. medal w historii. Nosan Kielce ma na koncie 9 tytułów Mistrza Polski, trzynaście srebrnych medali i jeden brąz. 

 

Finałowej rywalizacji w Galerii Echo towarzyszyły tłumy kibiców. Na miejscu pojawili się nie tylko fani kieleckiego klubu, ale również grupy sympatyzujące z pozostałymi drużynami biorącymi udział w Wielkim Finale Bilardowej Ekstraklasy. 

 

Skład Nosanu Kielce: Karol Skowerski, Michał Turkowski, Tomasz Kapłan, Sebastian Batkowski. Drużynę prowadzi Marek Marcinkowski.

 

W rozgrywkach Polskiej Ligi Bilardowej występuje 54 zespołów. Dziewięć drużyn rywalizuje w Bilardowej Ekstraklasie. W pierwszej Polskiej Lidze Bilardowej uczestniczy 10 zespołów. W drugiej Polskiej Lidze Bilardowej bierze udział 36 zespołów podzielonych na sześć regionalnych grup.

 

Polski Związek Bilardowy jest członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Europejskiej Federacji Bilardowej (EPBF). Jest jedynym organizatorem rozgrywek sportowych w Polsce, w tym Mistrzostw Polski oraz Polskiej Ligi Bilardowej. Związek wydał licencję dla ponad 200 klubów oraz ponad 5000 zawodników.