Rekordowy rok na lotnisku Poznań-Ławica. Już teraz wynik jest lepszy od tych sprzed pandemii

To jest dobry rok na poznańskiego lotniska na Ławicy. Najnowsze dane opublikowane przez port pokazują, że zainteresowanie podróżami ze stolicy Wielkopolski jest największe w historii. Na dwa miesiące przed końcem roku pobito rekord liczby obsłużonych pasażerów, którym do tej pory był wynik z 2018 roku.

 

Port Lotniczy Poznań-Ławica opublikował dane za październik, które jednocześnie mają duże znaczenie dla całego roku.

Jak wynika ze statystyk, podobnie jak poprzednie miesiące, także i tegoroczny październik był na lotnisku rekordowy. Obsłużono 253 830 pasażerów, co oznacza 19% dynamikę wzrostu.

Najwięcej osób skorzystało z oferty LCC, czyli tanich linii lotniczych – obsłużono 148 180 pasażerów, czyli o 17% więcej niż rok temu. Po raz kolejny, na szczycie listy najchętniej wybieranych kierunków były lotniska w Londynie – Stansted i Luton. Podium zamknął Mediolan-Bergamo. Na dalszych miejscach uplasowały się: Dublin, Alicante, Oslo-Torp, Bruksela – Charleroi, Kraków, Wenecja Treviso, a pierwszą 10. zamknął Rzym Ciampino.

Dużą popularnością cieszyły się też loty czarterowe. W październiku obsłużono na nich 66 077 pasażerów, czyli aż 25% więcej niż rok temu. Podobnie jak w czasie wakacyjnych miesięcy, na pierwszym miejscu znalazła się tu Antalya. Tuż za nią uplasowało się Marsa Alam, które zadebiutowało w zestawieniu. Na ostatnim miejscu na podium znalazł się Heraklion, przed Bodrum i Hurghadą, które zadebiutowały w pierwszej piątce zestawienia.

W ofercie Legacy wzrost w stosunku do ubiegłego roku wyniósł 19% z 39 287 pasażerami. Najczęściej wybieranym kierunkiem podróży była Warszawa.

Dobry wynik października przyczynił się także do świetnego wyniku rocznego. Już teraz wiadomo, że rekord rocznej liczby obsłużonych pasażerów w historii lotniska został pobity. Choć do końca roku jeszcze trochę czasu zostało, to już obsłużono 2 494 192 podróżnych. Poprzedni rekord wynoszący 2 476 304 ustanowiony został w 2018 roku, czyli jeszcze przed pandemią.

Pozytywne statystyki cieszą zarówno przedstawicieli lotniska, jak i samych pasażerów. Oznaczają one zainteresowanie ze strony linii lotniczych i biur podróży widzących potencjał w poznańskim porcie, a to docelowo prowadzi do rozwijania siatki połączeń.