“Kobieta w sztuce na przestrzeni wieków” – wyjątkowe spotkanie w murach redakcji Codzienny Poznań

Kobieta na obrazie i obraz kobiety – na przestrzeni wieków, rola i wizerunek kobiety zmieniał się, ale zawsze były one związane ze sztuką, zarówno jako muzy i inspiracje, jak i osoby dbające o kulturalne i artystyczne życie społeczne. Marzec, zwany także miesiącem kobiet, to idealny czas, by przeanalizować, jak przedstawiana była kobieta w sztuce na przełomie wieków, a także, jak dużą rolę odegrały artystki w tworzeniu europejskiej kultury. Podczas specjalnego wykładu rozmawiali o tym eksperci z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Marzec miesiącem kobiet – w tym roku redakcja portalu codziennypoznan.pl postanowiła to popularne hasło przełożyć na rzeczywistość, organizując szereg wydarzeń z myślą o paniach, ale – co istotne – nie tylko dla dla nich.

Pierwszym z nich było spotkanie z wykładem „Kobieta w sztuce na przełomie wieków”. Do udziału zaproszono ekspertów z zakresu historii i społecznych aspektów historycznych, prof. Magdalenę Biniaś-Szkopek, prof. Agnieszkę Jakuboszczak oraz prof. Igora Kraszewskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Podczas spotkania w klimatycznych wnętrzach redakcji portalu codziennypoznan.pl, uczestnicy mogli przypomnieć sobie i poszerzyć wiedzę na temat pań – pisarek, artystek, mecenaskach – które wpisały się w kulturalne dzieje. Historyczną podróż rozpoczęli od bł. Hildegardy z Bingen, a zakończyli z Olgą Boznańską.

Historycy zadbali, by nie tylko przedstawić rolę poszczególnych kobiet w kształtowaniu kultury, ale także, by zaprezentować ich dzieła – także te muzyczne. Wykład wzbogacały więc nie tylko obrazy czy ryciny, ale także muzyka, skomponowana przez niektóre z bohaterek dyskusji.

Nie zapomniano o podkreśleniu rzeczywistości, z jaką mierzyły się na co dzień kobiety na przestrzeni wieków, co utrudniało im realizowanie się i poświęcenie sztuce, zarówno jej tworzeniu, jak i propagowaniu. Mimo powszechnej roli kobiety jako posłusznej żony i matki, dbającej o mir domowy i z ograniczonym lub niemal całkowicie zakazanych dostępem do edukacji, bohaterki wykładu potrafiły w znaczący sposób wpłynąć na kulturę i sztukę.

Wydarzenie uświetnił także obraz, portret Joanny z Dzierżków ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, datowany na drugą połowę XVIII wieku.

Kobiety na przestrzeni wieków były nie tylko tematem i muzami dla artystów, ale także ważnymi twórczyniami i ambasadorkami sztuki. Nie tylko współtworzyły, ale także inwestowały i dbały o dzieła i zbiory, o czym przypominali prelegenci podczas spotkania.

Wydarzenie było jednym z cyklu organizowanego z okazji miesiąca kobiet przez redakcję portalu codziennypoznan.pl. Już w najbliższy piątek, 8 marca, panie będą mogły m.in. skorzystać z bezpłatnych zajęć jogi w ramach współpracy z Xtreme Fitness Stary Browar.

Sam wykład i temat sztuki także nie jest nowością w murach redakcji. Od lat Codzienny Poznań regularnie organizuje wystawy, wernisaże czy spotkania z kulturą różnych państw w redakcyjnych wnętrzach.

Partnerami wydarzenia byli: Akademia Lubrańskiego, MB Motors, Luxe Vision, Grupa MO, biznespoznan.pl i ipolska24.pl