Do zbiorników retencyjnych na Starym Rynku spłynął płyn, którym czyszczono płytę?

Popularny płyn do naczyń wykorzystany do mycia… kostki brukowej na Starym Rynku? W ostatnich dniach Internet obiegły zdjęcia z czyszczenia starorynkowej płyty. Mieszkańców i społeczników zaniepokoiło potencjalne spływanie płynu do zbiorników retencyjnych.

 

Płyn uniwersalny i płyn do mycia naczyń popularnej marki w ostatnim czasie widoczny był jako środek służący do czyszczenia nawierzchni starorynkowej płyty. Niektórych mieszkańców wybór środka rozbawił, innych zaniepokoił. Wskazywali, że spłynie on do zbiorników retencyjnych, z których woda będzie wykorzystywana do podlewania roślinności.

Jak wyjaśnia spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, za czyszczenie płyty na obecnym etapie odpowiada wykonawca prac i to on dobiera używane środki. Czy zbiorniki retencyjne są zanieczyszczane?

Jak przypomina PIM, zbiorniki retencyjne wykonano w taki sposób, by dostawała się do nich jedynie woda opadowa z dachów budynków wokół Starego Rynku. Nie ma więc możliwości, by środki chemiczne czy jakiekolwiek inne, służące do mycia kostki brukowej się do nich dostały. Dzięki temu woda może być potem wykorzystana do podlewania roślin.

Gdzie zatem spływają resztki płynu? Przez specjalne separatory i zbiorniki, docelowo wpadają do kanalizacji ogólnospławnej, a następnie do oczyszczalni ścieków.

Czekamy jeszcze na informację dotyczącą doboru środka i tego, czy jest on odpowiedni dla kostki na poznańskim Starym Rynku.