Smak tradycji na ostro: wielkanocne mistrzostwa w tarciu chrzanu w Chrzanie

W Chrzanie, malowniczej miejscowości województwa wielkopolskiego, odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło tłumy miłośników tradycji i lokalnej kuchni. W niedzielę, 24 marca, ponad sto Kół Gospodyń Wiejskich z całej Wielkopolski zgromadziło się, aby zmierzyć się w finale konkursu „Tarcia chrzanu w Chrzanie – Wielkopolskie Tradycje Wielkanocne”. Wydarzenie zorganizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Gminę Żerków, stało się nie tylko okazją do rywalizacji, ale także do świętowania bogactwa regionalnych smaków.

 

Konkurs składał się z dwóch części: rywalizacji o tytuł najlepszej potrawy z chrzanem oraz konkursu tarcia chrzanu na czas. To pierwsze zadanie zdominowało KGW z Augustynowa, które zachwyciło jurorów „Pierogami z dziczyzną w sosie chrzanowym”.

W wyzwaniu tarcia chrzanu, z kolei, nie miało sobie równych KGW „Orzechowianki”, które w przeciągu zaledwie trzech minut utarło imponującą ilość 625g chrzanu.

Wydarzenie to nie tylko podkreślało znaczenie lokalnych produktów i tradycyjnych receptur w kulturze Wielkopolski, ale także stanowiło doskonałą okazję dla społeczności lokalnych do integracji i wymiany doświadczeń. Dzięki takim inicjatywom, jak podkreślał Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski, mieszkańcy mają szansę na nowo odkrywać i promować regionalne dziedzictwo kulinarne.

Zarówno konkurs potraw, jak i rywalizacja tarcia chrzanu, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród uczestników, jak i odwiedzających.

Zwycięzcy obu kategorii zostali nagrodzeni nie tylko prestiżem, ale również atrakcyjnymi nagrodami finansowymi, co niewątpliwie będzie dodatkową motywacją do dalszego pielęgnowania i promowania regionalnych smaków. Laureaci I, II i III miejsc w obu kategoriach potraw otrzymali nagrody finansowe w wysokości 1500 zł – I miejsce, 1300 zł – II miejsce, 1000 zł – III miejsce, ponadto komisja konkursowa przyznała 40 wyróżnień (18 wyróżnionych potraw, 22 wyróżnień tarcie chrzanu na czas) razem z nagrodami finansowymi po 500 zł w obu kategoriach dla uczestników konkursów.

Organizatorzy konkursu, w tym Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Szymon Wdowczyk, podkreślają znaczenie takich wydarzeń dla aktywizacji Kół Gospodyń Wiejskich oraz promocji wielkopolskiego dziedzictwa kulinarnego.

Wydarzenie zostało uświetnione występami lokalnych zespołów oraz koncertem Andrzeja Cierniewskiego, który swym występem przypieczętował niepowtarzalną atmosferę spotkania przy dźwiękach muzyki, celebrując tym samym wielkanocne tradycje regionu Wielkopolskiego.

Z każdym rokiem „Tarcie Chrzanu w Chrzanie” zyskuje na popularności, stając się ważnym punktem na kulinarnej mapie Polski. Jest to nie tylko okazja do wspólnej zabawy, ale przede wszystkim moment, w którym tradycja spotyka się z nowoczesnością, a lokalne produkty i receptury są doceniane i promowane na szerszą skalę.