Poznański Budżet Obywatelski 2025 – co się zmieni?

Podczas wtorkowej sesji rady miasta przyjęto nowe zasady Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2025. W tym roku na projekty zabezpieczono w budżecie miasta 28 mln złotych, czyli więcej niż w poprzedniej edycji. Co się zmieni?

 

W tym roku na PBO w budżecie miejskim zabezpieczono niemal 1,5 mln złotych więcej niż rok temu. Do rozdysponowania między projekty będzie łącznie 28 mln złotych.

Podczas wtorkowej sesji rady miasta radni przyjęli zasady tegorocznej odsłony PBO. Jak wyjaśniał Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP, celem jest usprawnienie tegorocznej edycji, w oparciu o doświadczenia z poprzednich lat.

W ramach zmian wprowadzono dodatkową weryfikację głosujących. Poza imieniem, nazwiskiem i adresem zamieszkania, trzeba będzie podać także cztery ostatnie cyfry numeru PESEL. W przypadku braku PESEL, należy podać 4 ostatnie cyfry lub litery innego dokumentu tożsamości.

Z uwagi na zwiększenie środków do rozdysponowania, zmieni się też ich podział na poszczególne projekty.

W przypadku projektów rejonowych, kwota pozostanie bez zmian – 20,4 mln złotych, w tym 19,1 mln na duże i 1,3 mln złotych na małe. Inaczej niż rok temu będzie wyglądał budżet na projekty ogólnomiejskie – do wydania będzie 7,6 mln, czyli o 1,4 mln złotych więcej niż w ubiegłorocznej edycji. W tej kwocie znajdą się 4 mln złotych na Zielony Budżet, 3 mln na duże projekty oraz 600 tys. złotych na małe.