Bezpieczeństwo w używaniu leków. Wywiad z toksykologiem Erykiem Matuszkiewiczem

W rozmowie z Piotrem Szulcem, toksykolog Eryk Matuszkiewicz podkreślił istotę świadomego i ostrożnego stosowania leków, zwłaszcza tych łatwo dostępnych. Niebezpieczeństwo przedawkowania dotyczy zarówno leków na receptę, jak i tych dostępnych bez recepty, co jest kwestią często bagatelizowaną przez pacjentów.

Matuszkiewicz zwraca uwagę na leki przeciwbólowe jako szczególnie ryzykowne w nadmiernym stosowaniu. Pomimo zmniejszania dawek substancji czynnych, należy pamiętać, że każdy lek może mieć skutki uboczne przy nadużywaniu. Wiele osób, unikając bólu, może sięgać po leki zbyt często, co z kolei niesie za sobą potencjalne powikłania zdrowotne.
 
Często problemem jest także brak świadomości co do łączenia leków z alkoholem. Matuszkiewicz podkreśla, że takie połączenie może prowadzić do niebezpiecznych objawów, takich jak wzrost ciśnienia krwi czy kołatanie serca. Jest to szczególnie ważne dla osób przyjmujących leki na stałe, które powinny unikać spożywania alkoholu.
 
Podsumowując, Matuszkiewicz zachęca do świadomego podejścia do leków oraz do słuchania swojego organizmu. Podkreśla także istotę dbania o relacje z innymi ludźmi, gdyż wsparcie społeczne odgrywa istotną rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego i fizycznego.
 
W kontekście zakończenia rozmowy, Szulc sugeruje, że pasja do mody może być jednym z elementów, które przyczyniają się do dobrego samopoczucia. Wszelkie zainteresowania i hobby mogą pełnić rolę klamry kompozycyjnej naszego życia, uzupełniając codzienne działania i przynosząc satysfakcję.
 
Rozmowa z toksykologiem Matuszkiewiczem stanowi przypomnienie o konieczności ostrożności w stosowaniu leków oraz o znaczeniu dbania o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Pozwala także spojrzeć na życie z perspektywy równowagi między potrzebami fizycznymi a aspektami emocjonalnymi i społecznymi.