“Przełom w Edukacji 230 Lat Temu: Odkryj Sekrety Gotthilfa Bergera na Wystawie w Poznaniu!

21 maja 2024 r. otwarta zostanie w Poznaniu wystawa dedykowana Gotthilfowi Bergerowi, fundatorowi budynku dawnej Szkoły Realnej przy ul. Strzeleckiej 11 w Poznaniu, w którym nadal mieszczą się placówki edukacyjne, kontynuujące odważną wizję „bergerowskiej szkoły otwartej”.

Przypadająca w bieżącym roku 230 rocznica urodzin oraz 150 rocznica śmierci Gotthilfa Bergera, jest doskonałą okazją, aby przybliżyć mieszkańcom Poznania postać, zasługi i niezwykle odważną, jak na owe czasy, wizję edukacji, propagowaną przez tego XVIII wiecznego społecznika i filantropa miejskiego.

 

Okazję tą wykorzystały: Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych “Otwarte Drzwi”, Fundacja VREXEL oraz Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej, organizując w budynku przy ul. Strzeleckiej 11 wystawę pt. „SZKOŁA REALNA, SZKOŁA OTWARTA. Gotthilf Berger i jego dziedzictwo w przestrzeni Poznania”. „Bergerowska” wizja szkoły „otwartej dla wszystkich”, jest w dużej mierze kontynuowana przez obecnie mieszczące się w tym budynku niepubliczne szkoły „Otwarte Drzwi” i „Scandynavia”, które zapewniają szczególny rodzaj edukacji dzieciom i młodzieży, wymagającym specjalnych bądź wysoce zindywidualizowanych metod kształcenia.

 

Wystawa przy ul. Strzeleckiej 11 w Poznaniu rozpocznie się uroczystym wernisażem w dniu 21 maja o godz.18:30, czyli dokładnie w dniu 230 rocznicy urodzin Bergera, i potrwa do 30 września 2024 r., aby następnie przenieść się do budynku Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej, przy ul. Jacka Rychlewskiego 2 w Poznaniu. Na wystawie, oprócz części dedykowanej samemu Gotthilfowi Bergerowi, znajdą się również historyczne zdjęcia budynku, plany przebudowy, a także krótka historia jednego z absolwentów Państwowego Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego im. Bergera, które mieściło się w budynku przy ul. Strzeleckiej na początku XX w.

 

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od 22 maja do 30 września 2024 r.. od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 do 18:00, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z recepcją budynku tel. 720 840 909. Wstęp wolny.

 

Patronat honorowy nad wystawą objął JM Rektor Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski.

 

Więcej informacji o wystawie i wydarzeniach towarzyszących dostępnych jest na stronie internetowej: https://otwarte-drzwi.pl/wystawa-szkola-realna-szkola-otwarta/

 

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy!