Kultura i historia Turcji w ramach XIV Festiwalu Kultur Europy w Domu Bretanii

Turcja to państwo, które jest tematem XIV Festiwalu Kultur Europy. Elwira Wróbel z Domu Bretanii, czyli organizatora wydarzenia, opowiedziała w wywiadzie dla portalu codziennypoznan.pl o bogatej historii tego kraju oraz o kulturze, która łączy wpływy perskie, rzymskie, bizantyjskie i wiele innych.

 

Tegoroczna edycja Festiwalu Kultur Europy rozpoczęła się 15 października, a jej głównym tematem jest Turcja. Organizatorzy przygotowali wiele wystaw, koncertów oraz spektakli przybliżających historię i kulturę tego państwa. W związku z tym, że festiwal trwa i niektóre wydarzenia już się odbyły, Piotr Szulc poprosił Elwirę Wróbel, aby o nich opowiedziała.

„Było bardzo dużo ciekawych, różnych spotkań. Między innymi takich praktycznych i warsztatowych. Pokazaliśmy czym jest tradycyjna sztuka zdobienia papieru ebru, który bardzo jest praktykowany w Turcji. Było dla nas dużą frajdą pokazać to poznaniakom, bo nie tylko był to pokaz tej sztuki, ale również było można jej spróbować własnymi siłami.” – wspominała Elwira Wróbel

Elwira Wróbel wytłumaczyła również, że sztuka ebru polega na przenoszeniu na papier wzorów tworzonych za pomocą specjalnych farb i pędzelka na zagęszczonej wodzie. Wystawę prac, które powstały podczas warsztatów można podziwiać w Domu Bretanii. Oprócz tego odbyły się również warsztaty tańców, na których można było posłuchać tradycyjnych instrumentów tureckich.

Co jeszcze ciekawego czeka na uczestników Festiwalu?

„We wtorek spotykamy się z panią Anna Trąbałą, która jest pasjonatką Stambułu i opowie nam o azjatyckiej stronie Stambułu, a konkretnie skupi się na Wyspach Książęcych.” – powiedziała przedstawicielka Domu Bretanii

Ponadto na zainteresowanych kulturą Turcji czeka jeszcze filmowa część wydarzenia. W Kinie Muza zaprezentowane zostaną tureckie filmy, zarówno takie które już miały swoją premierę w Polsce jak „Dzika Grusza” Nuri Bilge Ceylana oraz starsze kultowe produkcje jak „Dziewczyna w czerwonej chuście” Atifa Yilmaza z 1977 roku.

Festiwal Kultur Europy potrwa do 27 października, a więcej na temat wydarzeń można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Domu Bretanii.