Poznań wyróżniony przez UEFA za działania związane z Euro 2024

Miasto Poznań zostało wyróżnione przez UEFA za swoje zaangażowanie w projekt Football for Unity 2.0, co stało się widoczne dzięki “Turniejowi football3 dla solidarności”, zorganizowanemu na stadionie POSiR na Golęcinie. Współpraca dwóch poznańskich szkół podstawowych z organizacją “Trenuj bycie dobrym” była kluczowa w sukcesie tego przedsięwzięcia.

 

W czerwcu Poznań gościł “Turniej football3 dla solidarności”, który przyciągnął blisko 350 dziewczynek i chłopców z różnych części Polski. Wydarzenie zostało zorganizowane przez organizację “Trenuj bycie dobrym” i było częścią projektu Football for Unity 2.0, inicjatywy stworzonej przez Common Goal oraz UEFA Foundation for Children, współfinansowanej przez Komisję Europejską. Projekt miał na celu promowanie integracji społecznej poprzez piłkę nożną, pomagając w integracji młodych migrantów i uchodźców w całej Europie.

UEFA wyróżniła Miasto Poznań na swojej oficjalnej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych za zaangażowanie w ten projekt. W działania organizacji “Trenuj bycie dobrym” oraz projekt “football3 w szkole” zaangażowane były dwie poznańskie szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 58 z dzielnicy Ławica oraz Szkoła Podstawowa nr 69 Szkoła Mistrzostwa Sportowego z Łazarza.

W Poznaniu graliśmy z myślą o przesiedlonych dzieciach i rodzinach, zwłaszcza z Ukrainy. Uczenie dzieci o solidarności, szczególnie w czasie wojny na Ukrainie i w wielu miejscach na świecie, gdzie giną niewinni ludzie, jest ważne i pomaga kształtować świadome obywatelstwo oraz zrozumienie znaczenia wspólnoty, demokracji i praw człowieka. Piłka nożna odgrywa w tym wszystkim niezwykłą i piękną rolę – powiedziała Beata Mierkowska, prezes organizacji “Trenuj bycie dobrym”.

Podczas turnieju uczestnicy mieli okazję spotkać się z reprezentantkami Polski, Pauliną Dudek i Sylwią Matysik. Metoda edukacyjna football3, zastosowana podczas turnieju, pozwoliła uczestnikom odkrywać swoje superMOCy. Pierwszą superMOCą, którą rozwijały i uczyły się dzieci, była umiejętność wspólnej gry dziewczynek i chłopców, co przy okazji wspólnej zabawy pozwalało na naukę wyjątkowych wartości.

Dodatkowo wydarzenie stało się przestrzenią do poznawania i rozwijania wartości takich jak: solidarność, równość, empatia, szacunek, zaufanie, współpraca, zrozumienie i integracja. Piłka nożna, jako narzędzie edukacyjne i integracyjne, okazała się niezwykle skuteczna w kształtowaniu postaw młodych uczestników.