W Poznaniu rozpoczął się tydzień świadomości na temat nowotworów głowy i szyi

Od 16 do 21 września potrwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Również w Poznaniu zaplanowano szereg wydarzeń, mających na celu edukowanie, jak wcześnie dostrzec u siebie niepokojące objawy. O akcji opowiedziała dr Liucija Weselik w programie „Hej Poznań”.

 

XII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi odbywa się pod hasłem „Równy dostęp – równe szanse”, ponieważ, jak twierdzą organizatorzy, nie ma równości w dostępie do wiedzy na temat nowotworów. 

– W mniejszych miejscowościach jest mniejsza świadomość społeczna. I to nie tylko u pacjentów, ale również u samej służby zdrowia. My musimy zwiększać tę świadomość – mówiła w „Hej Poznań” dr Liucija Weselik.

Gospodyni programu, Joanna Sobocińska-Korczak, zapytała swoją gościnię, jakie choroby zaliczają się do nowotworów głowy i szyi:

– Są to nowotwory zlokalizowane są od podstawy czaszki do poziomu obojczyka, z wyłączeniem centralnego układu nerwowego oraz gałki ocznej. Obejmują one jamę nosową, gardło, krtań, ślinianki, szyję, tarczycę i skórę – odpowiedziała dr Weselik.

Nowotwory głowy i szyi to szósta najczęściej występująca na świecie grupa nowotworów. Częściej chorują na nie mężczyźni i osoby od 40. do 60. roku życia. Do ich rozwoju w znacznym stopniu przyczyniają się: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu oraz zakażenie wirusem HPV. Negatywny wpływ mają także zła dieta i zaniedbany stan uzębienia. I oczywiście późne diagnozowanie.

– Nasi pacjenci niestety zgłaszają się w trzecim lub czwartym stadium rozwoju choroby. Wtedy jest już za późno na leczenie małoinwazyjne, gwarantujące wyleczenie w prawie 90 procentach. Musimy pamiętać, że im szybciej zgłosimy się do lekarza, tym większe mamy szanse na wykrycie  choroby i powrót do naszego życia: rodziny, przyjaciół, pracy, pasji – mówi dr Liucija Weselik. 

Wszyscy, zwłaszcza osoby, które palą papierosy, nadużywają alkoholu, podejmują ryzykowne zachowania seksualne lub są genetycznie obciążone ryzykiem wystąpienia nowotworu, raz w roku powinny odbyć badanie laryngologiczne.

Joanna Sobocińska-Korczak była ciekawa, jakie objawy świadczą o tym, że w organizmie rozwija się nowotwór głowy lub szyi:

– Chrypka, niegojące się zmiany w obrębie jamy ustnej lub gardła środkowego, jednostronny wyciek z nosa o krwistym zabarwieniu, guzy występujące na szyi czy w okolicy uszu, to są właśnie objawy, których nie powinno się lekceważyć. Jeżeli są one leczone lekami przeciwzapalnymi i mimo to objawy nie ustępują, powinniśmy udać się do lekarza specjalisty, najlepiej laryngologa. Niestety, objawy są niespecyficzne i łatwo je zlekceważyć. Nawet niektórzy lekarze mogą je zignorować – wyjaśnia dr Liucija Weselik. 

Poznań również obchodzi Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W środę, 18 września, w mieście będą przeprowadzane darmowe badania profilaktyczne. Następnego dnia odbędą się spotkania edukacyjne w szkołach, głównie w liceach, podczas których uczniowie zostaną zaznajomieni z objawami nowotworów głowy i szyi. W piątek z kolei swoimi przeżyciami z okresu choroby i rekonwalescencji podzielą się osoby, które wygrały walkę z nowotworem.

Poznański tydzień świadomości zakończy „Make Sense Run & Walk” – wspólny bieg i marsz na dystansie pięciu kilometrów wokół jeziora Maltańskiego. Odbędzie się on w sobotę, 21 września, o godzinie 10:00. Bieg jest darmowy i nie trzeba się na niego zapisywać, wystarczy stawić się na starcie na trybunach ziemnych. Spotkaniu będzie towarzyszył piknik.