Czy bycie dyplomatą to zawód? Czym różni się konsul od konsula honorowego?

W poniedziałek, 24 października, obchodzony był Międzynarodowy Dzień Dyplomatów. O tym na czym dokładnie polega zawód dyplomaty opowiedział Jerzy Kudyński – Honorowy Konsul Generalny Turcji, który udzielił wywiadu portalowi codziennypoznan.pl.

Jerzy Kudyński od 25 lat pełni rolę Honorowego Konsula Generalnego Turcji, jak sam zwraca uwagę jego praca różni się od pracy konsula zawodowego. Główna różnica polega na tym, że nie pobiera on wynagrodzenia ponieważ jest to urząd społeczny, a także ma inny zakres obowiązków. Taki podział występuje w większości europejskich państw – wyjątkiem jest Szwajcaria, gdzie znajdują się tylko konsulowie zawodowi. Co ciekawe, konsul honorowy nie pochodzi z państwa, które reprezentuje, a z tego, w którym się znajduje.

„To ma swoje plusy i ma swoje minusy, ponieważ konsulowie honorowi nie są na etatach, więc nie są opłacani. Jest to funkcja w pełni społeczna. Plusem jest to, że konsul honorowy będący obywatelem danego państwa zna to państwo od podszewki. (…) Weźmy dla przykładu, że przyjeżdża Turek, który pełni taką funkcję zamiast mnie, on przyjeżdża zazwyczaj na kadencje czteroletnią to przez 4 lata on się uczy kto jest kim w Wielkopolsce i jak już się nauczy to musi wyjeżdżać.” – tłumaczy Jerzy Kudyński.

Konsulowie honorowi pełnią funkcję uzupełniającą ambasad w terenie, gdzie obecność konsulów generalnych nie jest konieczna z powodu małej liczby obywateli znajdujących się w danym mieście. Z racji ważności regionu dla współpracy międzynarodowej, tak jak w przypadku Poznania i Turcji, powołany jest Honorowy Konsulat Generalny.

Głównym zadanie konsula honorowego jest udzielanie pomocy obywatelom w potrzebie, zazwyczaj są to wypadki losowe takie jak zagubione dokumenty. Ponadto wspiera on wymianę handlowo-biznesową między krajami. Gość programu Jerzy Kudyński zwraca uwagę na jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję.

„Jest to propagowanie kultury i wiadomości o Turcji i rozszerzanie horyzontów polskiego społeczeństwa na nowe aspekty, którymi Turcja jest gotowa obdarzyć Polskę i Europę.” – podkreślił Honorowy Konsul Generalny Turcji.

Polska jest jednym z najczęściej wybieranych państw, do których przyjeżdżają Turcy na wymianę studencką. Spowodowane jest to chęcią poznania czegoś nowego oraz dobrym wizerunkiem Polski w Turcji. Przeszkodą jest jednak fakt, że obywatele Turcji podlegają reżimowi paszportowo – wizowemu i bardzo często muszą długo czekać na przedłużenie dokumentu. W związku z tym konsulowie honorowi państw spoza strefy Schengen mają więcej pracy, ponieważ wiele osób zwraca się do nich z tym problemem.

„Zaginięcie paszportu, utrata ważności wizy czy kończąca się wiza narzuca na nas gigantyczną ilość obowiązków, a przynajmniej udzielanie informacji jak tą wizę uzyskać czy przedłużyć. To jest mało przyjemna sprawa, ponieważ my nie mamy za bardzo wpływu na to, żeby przedłużyć wizę, bo to jest w gestii władz polskich.” – wyjaśnił w programie „Hej Poznań” Jerzy Kudyński.

Piotr Szulc zapytał także jakie cechy powinien posiadać konsul honorowy? Według gościa programu „Hej Poznań” jest to przede wszystkim pozytywny stosunek do ludzi oraz wewnętrzna potrzeba pomagania.