Pragną oswajać z innym. Rusza Poznański Tydzień Różnorodności

Niedługo rozpocznie się Poznański Tydzień Różnorodności, celebrujący wszelkiego rodzaju inność, odmienność i różnice, dzięki którym tak naprawdę świat jest interesujący i piękny. O inauguracji wydarzenia opowiedziały w programie „Hej Poznań” Paulina Kirschke i Felka.

 

Gościniami Piotra Szulca w nowym odcinku „Hej Poznań” były Paulina Kirschke, prezeska Fundacji im. Julii Woykowskiej, oraz Felka, poznańska artystka. Opowiedziały one m.in. o tym, czego można się spodziewać po zbliżającym się Poznańskim Tygodniu Różnorodności:

– Poznański Tydzień Różnorodności co roku nazywa się inaczej. Rok temu był to Poznański Tydzień Równości, ale doszliśmy do wniosku, że w zasadzie nie chodzi o to, żebyśmy wszyscy byli równi, ale żebyśmy wszyscy mogli być różnorodni i w ten sposób tworzyli Miasto Poznań. Do tej pory cały czas tak było. Mało kto pamięta, że nasz ratusz budował pochodzący z Włoch Giovanni Battista di Quadro, a nazwa ulicy Wenecjańskiej nie wzięła się z niczego, tylko od tego, że naprawdę mieszkali na niej Wenecjanie – mówi Paulina Kirschke. 

Tygodniowe wydarzenie rozpoczyna inauguracja, na której mieszkańcy Poznania będą mogli natknąć się na stoiska różnych fundacji w siedmiu strefach. Osoby korzystające z ich atrakcji będą mogły wziąć udział w specjalnej miejskiej grze. Spotkaniu będą ponadto towarzyszyły panele dyskusyjne i sety dj-skie. 

Organizatorzy stawiają na różnorodność pod każdym względem, również ze względu na wiek. 

– My chcemy zachęcić mieszkańców do tego, żeby sprawdzili, jak to jest borykać się z różnymi przypadłościami. Na jednym ze stoisk będzie można założyć specjalny kombinezon i poczuć się jak osoba starsza. Każdy będzie miał okazję przekonać się na własnej skórze, jak ciężko jest w pewnym wieku chodzić albo podnosić nogi, aby wejść do autobusu – zapowiada Paulina Kirschke. 

Fundacja im. Julii Woykowskiej zamierza też pokazywać perspektywę osób o wyznaniach innych niż katolickie, a także osób neuroróżnorodnych.

– Odbędzie się m.in. rozmowa z psycholożką Magdaleną Morysiak, która sama zmaga się z ADHD, więc opowie o tym, co to u niej wywołuje, ale też jakich rad udziela i jak pracuje z osobami neuroróżnorodnymi – tłumaczy Paulina Kirschke. 

W przygotowaniu Poznańskiego Tygodnia Różnorodności pomógł duet MyTuJemy, który posiada 100 tys. obserwujących na Instagramie i na co dzień tworzony jest przez Magdę Ratajczak i Mateusza Spurtacza. 

– MyTuJemy zaprosili do współpracy 10 restauracji, w których przez cały tydzień będzie można zjeść posiłki z menu przygotowanego specjalnie na tę okazję, czyli bardzo różnorodnego. Restauracje będą w specjalny sposób oznaczone – wyjaśnia Felka, jednocześnie zachęcając do śledzenia strony „Woykowska.org” na Facebooku i Instagramie, ponieważ tam będą ukazywały się wszystkie istotne informacje na temat wyjątkowego tygodnia w Poznaniu.

Inauguracja Poznańskiego Tygodnia Różnorodności odbędzie się 21 września i potrwa od godziny 14:00 do około 21:00. W grze miejskiej będzie można wziąć udział od 14:00 do 18:00. Wszystkie atrakcje w ramach inauguracji są bezpłatne i nie trzeba się na nie wcześniej zapisywać. 

Tydzień różnorodności potrwa do 27 września.