Zobacz Poznań doby dwudziestolecia międzywojennego. Nowa kolekcja stereofotografii na CYRYL-u

Zbiory Cyfrowego Repozytorium Lokalnego powiększyły się o nową kolekcję stereofotografii. Można na nich zobaczyć, jak wyglądał Poznań w dobie dwudziestolecia międzywojennego. Kolekcja dokumentuje nie tylko dawny klimat miasta, ale też ważne momenty z jego historii. Zapraszamy do obejrzenia!

Stereofotografie, które wzbogaciły kolekcję repozytorium, wchodzą w skład kolekcji Kingi Poradowskiej-Banaszek, same w sobie zaś stanowią próbę uchwycenia nastroju międzywojennego Poznania z perspektywy Stefana Bolesława Poradowskiego, poznańskiego kompozytora, teoretyka muzyki, dyrygenta i pedagoga, dziadka właścicielki zbioru.

„Zatrzymane w obiektywie Poradowskiego sytuacje pokazują życie ówczesnego środowiska artystycznego związanego z Konserwatorium Muzycznym (obecną Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu), ale także doniosłe wydarzenia z historii miasta, takie jak Międzynarodowy Kongres Chrystusa Króla w 1937 r. czy XVI Targi Poznańskie odbywające się w maju tego samego roku” – czytamy na stronie repozytorium.

Na fotografiach z nowej kolekcji CYRYL-a można zobaczyć m.in. zniszczoną po II wojnie światowej Wieżę Górnośląską, Stary Rynek z północną przybudówką ratusza, a także zdjęcia z budowy gmachu PKO przy placu Wolności. Są również ujęcia parku Wilsona i Ogrodu Zoologicznego w latach 30. XX w.

Jeśli dziwicie się, dlaczego każde zdjęcie jest zrobione podwójnie, wyjaśniamy: na tym właśnie polega stereofotografia. Technika ta polega na wykonaniu dwóch zdjęć obiektu z różnych punktów widzenia. I tak kiedy prawym okiem patrzy się na fotografię wykonaną z prawego punktu widzenia, a lewym z lewego, fotografowany obiekt wygląda tak, jakby znajdował się w trójwymiarze. Efekt ten da się dostrzec, przeglądając zdjęcia wykonane techniką stereogotografii przy pomocy stereoskopu, czyli specyficznego rodzaju okularów – albo np. fotoplastykonu, takiego jak ten, który znajduje się w Galerii Miejskiej Arsenał.

Galerię stereofotografii z kolekcji Kingi Poradowskiej-Banaszek w całości można obejrzeć tutaj.