Nowoczesne czasopismo poznańskie… z lat 1916-1918

“Do tak zwanej inteligencyi zalicza się przedewszystkim tych, którzy mieszkają w lepszej dzielnicy na pierwszym piętrze. Jeżeli ktoś ma tytuł radcy, doktora lub t. p. może także mieszkać na drugim, ba na trzecim piętrze, a jeszcze wolno mu się zaliczać do tak zwanej inteligencyi” czytamy w poznańskim periodyku sprzed wieku, opublikowanym właśnie przez Cyfrowe Repozytorium Lokalne.

W drugim dziesięcioleciu XX wieku w Poznaniu publikowano – najpierw co dwa, później co cztery, w końcu co dwanaście tygodni – interesujący periodyk. “Życie. Nowoczesne czasopismo ilustrowane” było efemerydą, pierwszy numer ukazał się w 1913 roku, a ostatni w 1918 roku.

Na jego łamach publikowano artykuły z dziedziny sztuki, głównie teatru, muzyki i sztuk plastycznych, relacje z wystaw malarskich i koncertów, recenzje spektakli wystawianych w Teatrze Polskim w Poznaniu, informowano o działalności funkcjonujących w mieście organizacji, m.in. Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i Stowarzyszenia Artystów, propagowano sport w myśl zasady „w zdrowym ciele – zdrowy duch”, podejmowano tematy związane z modą, handlem i przemysłem, wspominano zmarłych przedstawicieli polskiego życia kulturalnego (np. w 1916 roku pożegnano na łamach gazety Henryka Sienkiewicza). Niezwykle cennym przyczynkiem do dziejów Poznania jest drukowany w częściach i publikowany w kilku kolejnych numerach pisma artykuł poznańskiego architekta Kazimierza Rucińskiego o historii ratusza.

CYRYL prezentuje trzy roczniki „Życia…” zachowane we wspólnej oprawie. Pochodzą ze zbiorów Marii Paruszewskiej, a obecnie znajdują się w rękach jej prawnuka.