Studenci zmierzą się z… krawężnikami i przystankami

Ci, którzy mają dwie sprawne nogi, zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, że przekroczenie krawężnika czy wejście na przystanek może być problemem. Poznańscy studenci UAM właśnie dla tych, którzy mają takie kłopoty, przygotowali projekt “Komunikacja dla wszystkich. Sprawdź przystanek”.

Jak będzie wyglądała ta akcja? Otóż prawie czterdzieści osób podzielonych na zespoły (osoby niepełnosprawne wraz z pełnosprawnymi) będzie podróżować środkami miejskiej komunikacji po Poznaniu – i badać przystanki.  Szczególną uwagę zwrócą na ich wysokość, bo często to właśnie wysoki próg uniemożliwia niepełnosprawnym pasażerom korzystanie z komunikacji i na przeszkody, jakie znajdują się na drodze. Przeszkodą może być wszystko: nierówne płyty utrudniające jazdę wózka, kosz na śmieci ustawiony na środku przystanku i uniemożliwiający przejazd, a także zbyt szerokie wiaty ustawione na środku. Ważne jest także to, czy pasażer wysiada na ulicy czy na chodniku.

Autorkami projektu są Hanna Kaczmarek i Angelika Kowalczewska, studentka Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Celem projektu jest umieszczenie zebranych informacji w Internecie oraz stworzenie przewodnika, który pozwoli zaplanować wygodną podróż osobom niepełnosprawnym ruchowo.

Akcja rozpocznie się w najbliższy weekend, jednak sttudenci przez cały czas trwania remontów zamierzają uaktualniać dane i dodawać je do bazy, by informacje zawarte w przewodniku były zawsze aktualne.

Czytaj także:

Mamy za ciasne przystanki