Minister Bogdan Zdrojewski wizytuje poznańską kulturę

Muzeum Narodowe i obejrzenie wystawy, następnie Centrum Kultury Zamek i wizytacja postępujących prac Sali Wielkiej. To tylko niektóre punkty na mapie Poznania i okolic Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. (Zobacz zdjęcia).

Na początek wizyty w Poznaniu minister Bogdan Zdrojewski został oprowadzony po Muzeum Narodowym przez dyrektora prof. Wojciecha Suchockiego. Obejrzał wystawę arcydzieła malarstwa włoskiego z Accademia Carrara w Bergamo „Tycjan, Veronese, Tiepolo”.

– Jest to bardzo cenna wystawa nie tylko estetycznie, ale edukacyjnie. Dzięki niej możemy poszerzać wiedzę o malarzach. I jest ona bardzo dobrze wyeksponowana – powiedział minister Zdrojewski.

Kolejnym punktem była wizyta w Centrum Kultury Zamek, podczas której Bogdan Zdrojewski wraz z dyrektor CK Zamek Anną Hryniewiecką zobaczył postęp prac przebudowy kompleksu Sali Wielkiej. Dyrektor Hryniewiecka szczegółowo przekazała ministrowi informacje dotyczące wykonywanych prac. Ministra cieszy to, że CK Zamek jest wielofunkcyjną placówką.

– Byliśmy przed chwilą na budowie, która zakończy się 30 listopada br., a która rozpoczęła się w grudniu 2010 r. Skala przedsięwzięcia jest ogromna. Dzięki tej przebudowie otrzymamy nowe przestrzenie. Ale jest to możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych otrzymanych za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dużym wsparciem finansowym jest również pomoc z budżetu miasta Poznania. Oddane wkrótce sale pozwolą nam na nowe projekty, spotkania. Ma być to przestrzeń w której będzie się chciało spędzać czas – powiedziała Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek.

Minister Bogdan Zdrojewski i dyrektor Muzum Narodowego w Poznaniu prof. Wojciech Suchocki podpisali list intencyjny dot. drugiego etapu rewaloryzacji Zespołu Pałacowo-Parkowego w Rogalinie.

– Przyjeżdżając do Poznania prawie 5 lat temu złożyłem obietnicę, że jeżeli będą napływały z Poznania ciekawe projekty, wnioski to z mojej strony będzie wsparcie. Do tej pory wszystkie projekty z Poznania zostały w 100 proc. przyjęte. Chcę pochwalić miasto Poznań, że składane wnioski nie budziły żadnych zastrzeżeń. Moja dzisiejsza wizyta w Poznaniu jest związana nie tylko z podpisaniem listu intencyjnego dot. Rogalina. Jestem tutaj również w związku z odbywającym się Malta Festival Poznań. Chcę przy okazji powiedzieć, że są już zapewnione w ministerstwie dalsze środki finansowe dla Uniwersytetu Artystycznego oraz Biblioteki Raczyńskich. Martwi mnie jedna rzecz, która cały czas się przeciąga. Ale otrzymałem prawie ślubowanie od prezydenta Ryszarda Grobelnego i dyrektora Wojciecha Suchockiego, że do końca tego roku Ratusz zostanie przekazany miastu – powiedział minister Zdrojewski.

Dariusz Jaworski, wiceprezydent Poznania podziękował ministrowi za to, że wszystkie projekty z Poznania zostały pozytywnie rozpatrzone przez ministerstwo, a było ich ponad 170. Cieszy też go fakt porozumienia w sprawie przejęcia przez miasto Ratusza.

Oby wszystkie nowe obiekty były dobrze wykorzystane i mogły cieszyć poznaniaków i gości.