Integracje 2012: tancerze z całego świata przemaszerowali przez Poznań

Było i serbskie choro, i efektowne podniesienia partnerek, które pokazali Niemcy, oraz żywiołowe, radosne tańce Kanadyjczyków – przemarszem przez Półwiejską rozpoczął XII Światowy Przegląd Folkloru “Integracje”.

Tym razem do Poznania przyjechało 200 tancerzy z całego świata, żeby pokazać w regionie swoje tańce i chociaż trochę narodowej kultury każdego kraju. Zaczęli od Półwiejskiej – to właśnie tu, zgodnie z wieloletnią już tradycją, tancerze pokazali fragmenty swoich narodowych tańców podczas uroczystego przemarszu przez ulicę do Starego Marycha do Starego Browaru.

Głównym miejskim deptakiem przemaszerowali więc tancerze z Kanady, Niemiec, Serbii, Słowacji i Rumunii, a także reprezentujący Polskę Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej oraz – gospodarz wydarzenia – Zespół Tańca Ludowego „Poznań” z Akademii Wychowania Fizycznego.

– Co roku pamiętam, żeby tu przyjść i popatrzeć – mówi Małgorzata Kowalczyk. – Zawsze jest to ciekawe i ładne i naprawdę takie imprezy powinny być częściej w Poznaniu. Oczywiście wybieram się też na Biesiadę w parku Wilsona i w środę na Stary Rynek. I wszystkich znajomych zawsze zachęcam, żeby się wybrali. Bo gdzie indziej można zobaczyć taki przekrój strojów i kultur z całego świata?

Uczestnicy festiwalu “Integracje” przewędrują w czasie trwania imprezy całą Wielkopolskę. We wtorek będą w Lesznie, w środę znów zatańczą i zaśpiewają w Poznaniu, ale wieczór już spędzą w Swarzędzu. W czwartek będą brać udział w zawodach sportów tradycyjnych nad Maltą, w piątek wybiorą się do Wronek, a w niedzielę dadzą koncert finałowy „Muzyka w folklorze świata”, przy Kościele pw. Wszystkich Świętych na ulicy Mostowej w Poznaniu. i tym koncertem zakończą się tegoroczne “Integracje”.

Czytaj także:

Integracje podczas światowego folkloru w Poznaniu