Poznańscy podoficerowie z wizytą roboczą w Bundeswehrze

Przedstawiciele poznańskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych złożyli roboczą wizytę w szkole podoficerskiej Bundeswehry.

Na zaproszenie komendanta niemieckiej szkoły podoficerskiej do Delitzsch w Niemczech, udała się pięcioosobowa delegacja polskich podoficerów. Z roboczą wizytą udali się starszy chorąży sztabowy Marek Kajko – komendant SPWLąd Poznań, chorąży Krzysztof Podkuliński – Pomocnik Dowódcy Wojsk Lądowych do spraw Podoficerów oraz starszy chorąży Jacek Kaźmierczak, młodszy chorąży Bartosz Golec – odpowiedzialni za szkolenie w poznańskiej podoficerce i chorąży Marcin Szubert – rzecznik prasowy.

Szkoła podoficerska Bundeswehry położona jest w niewielkiej miejscowości Delitzsch niedaleko Lipska w Saksonii. Delegację przywitał pułkownik Peer Luthmer komendant szkoły. Intensywny dwudniowy program wizyty przygotowany dla polskich podoficerów dawał możliwość zapoznania się ze strukturą, organizacją, zadaniami oraz bazą szkoleniową wykorzystywaną w szkoleniu podoficerów Bundeswehry. Funkcjonowanie placówki zaprezentowano w oparciu o szkolenie jednego z trzech departamentów. Kadra dowódcza i dydaktyczna departamentu „C” pokazała szkolenie dowódcze, językowe, ogniowe oraz taktyczne. Rozbudowany kompleks koszarowy, baza szkoleniowa, wyposażenie oraz prezentacja elementów programu szkolenia dały możliwość porównania polskiej i niemieckiej szkoły podoficerskiej.

Wizyty w zagranicznych placówkach kształcących podoficerów oraz rewizyty przedstawicieli obcych armii w poznańskiej Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych dają niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń. Podpatrywanie rozwiązań szkoleniowych wykorzystywane w szkoleniu podoficerów obcych armii to niezastąpiona kopalnia wiedzy z której warto korzystać.

Duże wrażenie zrobiła na odwiedzających Delitzsch świeżo oddana do użytku strzelnica piechoty. Najnowocześniejsze rozwiązania techniczne zastosowane przy projektowaniu, budowie i wyposażaniu strzelnicy pokazały jak technika może skutecznie przyspieszyć i ułatwić szkolenie strzeleckie kadetów.

Dwudniowa wizyta szybko się skończyła, ale to co zobaczyli polscy podoficerowie będzie podstawą i materiałem poglądowym do przyszłych dyskusji na temat wypracowywania najlepszych metod szkoleniowych w Wojsku Polskim.