Nie chcesz podwyżek cen biletów? Przyjdź na sesję!

Już we wtorek 11 grudnia odbędzie się sesja rady miasta, na której radni zadecydują, czy zaplanowana na styczeń podwyżka cen biletów dojdzie do skutku.

Styczniowa podwyżka cen biletów spędza sen z powiek mieszkańcom miasta. Ostateczna decyzja zostanie podjęta przez radnych na najbliższej sesji rady miasta. Organizacje społeczne zachęcają poznaniaków do tego, aby osobiście pojawili się na sesji.

– Chcielibyśmy zaapelować do wszystkich mieszkańców i użytkowników komunikacji miejskiej, aby pojawili się 11 grudnia w urzędzie miasta – zachęca Klaudia Rajchel ze stowarzyszenia Projekt Poznań. Ta organizacja, wspólnie z trzema innymi (My Poznaniacy, Inwestycje dla Poznania oraz Koliber Poznań) zainicjowała wśród poznaniaków akcję zbierania podpisów pod apelem o zamrożenie podwyżek.

Jak podkreśla Paweł Sowa z IdP, do akcji zmusił ich rekordowy spadek sprzedaży biletów, który nastąpił w ostatnich miesiącach.
– Urząd miasta mówi o rekordzie sprzedaży biletów w październiku, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę oba miesiące, czyli wrzesień i październik, to i tak notujemy ogromny spadek – zaznacza Sowa. – Trzeba zamrozić te ceny i rozpocząć solidne prace nad poprawą jakości komunikacji miejskiej i jej promocję.

Oprócz organizacji społecznych akcję poparły m.in. Parlament Samorządu Studentów UAM oraz Sekcja Rowerzystów Miejskich. Jednak największe brawa należą się samym poznaniakom, którzy ochoczo poparli całą akcję.

– Obywatele spisali się na medal. Nie spodziewaliśmy się, że zbierzemy aż 16 tysięcy podpisów – mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, który w tej sprawie występuje nie tylko jako radny, ale też jako członek organizacji Projekt Poznań. – Teraz ta batalia przenosi się do Rady Miasta. Mamy nadzieję, że przekonamy radnych, niezależnie od ich opcji politycznej, do poparcia naszego projektu.

Do przyjścia na wtorkową sesję rady miasta zachęca równiez Włodzimierz Nowak z My Poznaniacy. Dodaje, że nie chodzi tylko o ceny biletów.
– Mówimy nie tylko o krótkoterminowym podejściu fiskalnym, ale też o dłuższej perspektywie. Brakuje miastu systemowych usprawnień w komunikacji i spojrzenia menedżerskiego na całą sprawę – tłumaczy Nowak.

Wszystkie organizacje podkreślają, że trzeba zwiększyć przepustowość komunikacji i zachęcać poznaniaków do korzystania z niej.
– Nie możemy podnośić cen biletów, kiedy w tym samym czasie pogarszamy jakość produktu.

Sesja radymiasta, na której zapadnie decyzja odnośnie podwyżek, odbędzie się we wtorek, 11 grudnia w urzędzie miasta. Temat podwyżek będzie poruszany prawdopodobnie między godziną 10 a 11.

Czytaj także
Pat na debacie o komunikacji