Nowy rok u wojewody

Zmniejszyło się nam województwo, przybyła jedna miejscowość, zmieniło się też wiele przepisów na łatwiejsze dla mieszkańców. – To nie był łatwy rok, ale za to bardzo ciekawy – powiedział Piotr Florek, wojewoda wielkopolski, podsumowując 2012 rok w województwie.

Wielkopolsce ubyło 1,23 ha gruntu – powodem była konieczność uporządkowania spraw własności drogi wojewódzkiej nr 314 – jej jeden pas należał do Wielkopolski, a drugi do województwa lubuskiego, co utrudniało wiele działań, chocby odśnieżanie drogi. Od początku 2013 roku cała droga leży już w granicach województwa lubuskiego, jak zadecydował wojewoda – i teraz nie ma już wątpliwości, kto odpowiada za jej stan…
– Ale to tylko 1,23 hektara, więc nadal jesteśmy drugim co do wielkości województwem w Polsce – żartował wojewoda.

Przybyła natomiast w naszym województwie nowa miejscowość: Pola Lednickie. Chodzi o część niezamieszkałych terenów dotąd wchodzących w skład wsi Imiołki, gdzie znajduje się Brama III Tysiąclecia. Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów oraz poznańskie Stowarzyszenie Lednica 2000 wystąpiło do rady gminy Kiszkowo, bo na jej terenie znajdują się Imiołki, o wyodrębnienie miejscowości o nazwie Pola Lednickie. A Rada Gminy Kiszkowo zwróciła się w tej sprawie do wojewody.

– Moja opinia była pozytywna i mamy od tego roku w Wielkopolsce nową miejscowość – mówił wojewoda.

Od 1 stycznia łatwiej się zameldować, a wniosek paszportowy można już złożyć w dowolnym urzędzie wojewódzkim, niekoniecznie w regionie, w którym mieszkamy – to kolejne tegoroczne ułatwienia, o jakich wspominał wojewóda podsumowując rok 2012. A ponieważ w 2012 roku zanotowano pokaźny wzrost osób składających wnioski o wydanie paszportu i wszystko wskazuje na to, że w tym roku ten wzrost będzie jeszcze większy, wojewoda zadecydował, że regionalne punkty biura paszportowego między innymi w Gnieźnie i Szamotułach nie zostaną zlikwidowane. Byłoby to dużym utrudnieniem dla mieszkających tam osób.
– W 2012 roku w Wielkopolsce wydano 105 tysięcy paszportów, co oznacza wzrost o 17 procent w stosunku do roku ubiegłego – wyjaśniał wojewoda. – To dużo. Jego zdaniem taki wzrost powstarza się co 10 lat, jak kończy się ważność paszportów – a rok 1992 był pierwszym takim rokiem, kiedy Wielkopolanie zaczęli na większą skalę wyjeżdżać za granicę i wyrabiać sobie paszporty.

Wojewoda pokazał też, co zamierza przekazać na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku jest to flaga olimpijska z autografami wybitnych wielkopolskich sportowców, między innymi Szymona Ziółkowskiego, Tadeusza Kulczyckiego i Zbigniewa Orywała, a także piłka futbolowa z podpisem Kuby Błaszczykowskiego. Cena wywoławcza to 100 zł za… każde kółko, czyli 500 zł za flagę i 100 za piłkę Euro 2012.

– To nie był łatwy rok, ale za to bardzo ciekawy – podsumował wojewoda. – Nie wszystko udalo się zrealizować do końca, ale konsekwetnie kończymy to, co zaczęliśmy w 2012 roku….