Seniorzy aktywni i… z nowoczesną technologią

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich trwają targi Aktywni 50+, skierowane do dojrzałej części społeczeństwa. Seniorzy mogą się zapoznać z ofertą zajęć i ułatwień, również tych technologicznych.

Według Eurostat, unijnej instytucji zajmującej się statystykami na terenie UE, w 2060 roku co trzeci mieszkaniec wspólnoty europejskiej będzie miał 65 i więcej lat. Również w Polsce społeczeństwo się starzeje – i właśnie do tej dojrzałej grupy społeczeństwa skierowane są targi Aktywni 50+.

Podczas wydarzenia swoją ofertę prezentują prywatne przychodnie lekarskie, sanatoria, różnego rodzaju uniwersytety trzeciego wieku i fundacje, a w salach targowych odbywają się różnego rodzaju warsztaty. Jedna cecha jest jednak wspólna: technologia. Kto sądzi, że osoby powyżej 50 roku życia nie potrafią korzystać z komputera i nie chcą się tego nauczyć, sam jest zapewne bardzo skostniały mentalnie. Zresztą nie chodzi tylko o komputery i internet, ale też o różne nowinki technologiczne, jakie mają (lub już wkrótce mogą mieć) do dyspozycji seniorzy.

Dość niezwykłe rzeczy prezentuje… Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
– Prezentujemy sposób, w jaki technologia może wspierać seniorów w niedalekiej przyszłości. Mamy zestaw czujników, które można zainstalować w domu i one będą np. przypominały o tym, że wychodząc z domu senior zostawił włączone żelazko albo będą monitorować zużycie prądu i pokazywać, jak to się przekłada na faktyczne koszty – tłumaczy Aleksander Stroiński z PCSS. – Koszt sensorów to ok. 200 zł za sztukę. Do tego potrzeba jeszcze aplikacji, którą stworzyliśmy, a która tym zarządza. Zbudowaliśmy na razie prototyp, który mamy nadzieję zainstalować w porozumieniu z miastem w domach dziennego pobytu. W dalszej perspektywie dobrze by było, żeby każdy senior miał możliwość zakupu tej technologii i zainstalowania jej w domu.

PCSS prezentuje również informator seniora, czyli aplikację rozwijaną wspólnie z poznańskim Centrum Inicjatyw Senioralnych. Głównym elementem technologicznym jest kiosk informatyczny z dotykowym ekranem, na którym wyświetlane byłyby różnego rodzaju informacje.
– Takie kioski byłyby dostępne w Poznaniu w miejscach, gdzie przebywają seniorzy. Dzięki temu można przeglądać i znajdować informacje na temat różnych wydarzeń odbywających się w mieście – zachwala Stroiński.

Kolejną nowinkę prezentowała Grażyna Kondracka, pełnomocnik zarządu stowarzyszenia Medycyna Polska ds. seniorów. Na stoisku stowarzyszenia miała m.in. telefony i opaskę. Zwykłe rzeczy? Nic bardziej mylnego.

– Są to telefony dla osób w podeszłym wieku, z taką funkcją, że jeżeli senior znajdzie się w sytuacji, gdy poczuje się słabo, musi wezwać kogoś na pomoc, to posiadając taki telefon, ewentualnie opaskę, może nacisnąć przycisk alarmowy i przywołać np. sąsiada albo pogotowie ratunkowe, w zależności od ustaleń – informuje Kondracka.

Telefony są dostępne zarówno w wersji stacjonarnej jak i komórkowej, z osobną opaską przypominającą zegarek na rękę. Są one także nagrodą w konkursie przygotowanym przez stowarzyszenie Medycyna Polska.

– Chodzi o to, żeby seniorzy wypowiedzieli się na temat, jak długo i pięknie żyć – tłumaczy Kondracka. – A pomysłów mają mnóstwo, stoję tu od rana i słyszałam piękne deklaracje…

Targi Aktywni 50+ potrwają do niedzieli, 6 kwietnia. Oprócz prezentacji na stoiskach przygotowano także atrakcje w Sali Ziemi – w sobotę występ Zbigniewa Wodeckiego, w niedzielę natomiast zaprezentuje się Kabaret Czesuaf oraz Marian Opania.