Mówili o Drugim Życiu na Półwiejskiej

Do tego, że transplantacja organów to nic złego przekonywali w sobotę na ul. Półwiejskiej organizatorzy kampanii Drugie Życie.

O tym, że transplantologia ratuje życie, nie trzeba przekonywać nikogo, kto zetknął się z akcją “Drugie Życie”. Wciąż jednak wielu poznaniaków nie ma pojęcia nie tylko o przeszczepie organów, ale tez o tym, w jaki sposób wyrazić swoją wolę w tym temacie.
Dlatego też już po raz piąty w Poznaniu rozpoczęto akcję informacyjną. 26 stycznia, w Światowy Dzień Transplantacji, organizatorzy kampanii “Drugie Życie” wyszli na ulicę Półwiejską, aby rozmawiać z mieszkańcami stolicy wielkopolski o transplantacji i rozdawać im oświadczenia woli.

– Kampania drugie życie to akcja prowadzona wśród młodzieży szkół ponadgimnazjazlnych – opowiada Hanna Łukomska, koordynator kampanii “Drugie Życie”. – Nie chodzi nam o to, żeby zmuszać młodzież do podpisywania oświadczenia woli. Chcemy tylko, żeby podjęli przeymślenia, dyskusję, a następnie świadomą decyzję co do tego, co się stanie z ich organami po śmierci.

Kampania jest prowadzona wśród szkół ponadgimnazjalnych. Szkoły podejmują też swoje własne działania, natomiast organizatorzy dostarczają im materiały promocyjno edukacyjne: filmy, broszury informacyjne, koszulki, naklejki i przede wszystkim oświadczenia woli. Ponadto organizowane są spotkania z ekspertami medycznymi, z osobami po przeszczepie lub przed nim oraz z władzami kościelnymi.

– Kościół reaguje na to bardzo pozytywnie: mamy patronat prymasa polski, arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego Józefa Kowalczyka oraz arcybiskupa poznańskiego Stanisława Gądeckiego – tłumaczy Łukomska. – W dzisiejszej akcji natomiast towarzyszył nam ksiądz Jan Bączyński. Potwierdził, że Kościół popiera akcję i trzyma kciuki. Stanowisko kościoła jest więc pozytywne.

Do akcji włączyła się również Elżbieta Walkowiak, wielkopolski kurator oświaty.
– Bardzo dobrze jest mieć wiedzę na ten temat. Ja osobiście przystąpienie do akcji poprzedziłam udziałem w konferencji na temat transplantologii, zapoznałam się też z pewnym wydawnictwem na ten temat. Ponadto każdy powinien w swoim sumieniu odpowiedzieć sobie na pytanie: co można zrobić dla drugiego człowieka – tłumaczy Walkowiak. – Jako doświadczony nauczyciel czuję odpowiedzialność za wychowanie młodego pokolenia. Za kształcenie odpowiadają nauczyciele, natomiast za wychowanie odpowiedzialni jesteśmy wszyscy. Chcę przekazać młodym ludziom, aby nie bali się podejmować decyzji co do dyspozycji swoim ciałem.

Kampania “Drugie Życie” prowadzona jest w szkołach ponadgimnazjalnych. Do akcji wchodzą 32 szkoły: pierwsze 30 jest wyłanianych na podstawie zgłoszeń, a dwie dodatkowe są wybierane przez dogrywkę prowadzoną na facebooku. Uczniowie po zrealizowaniu szkolnych kampanii przesyłają raport z przeprowadzonych działań. Na tej podstawie specjalna komisja wyłoni i wyróżni trzy placówki, których działania będą charakteryzowały się najwyższym poziomem i skutecznością. Organizatorzy podkreślają jednak, że nie o zwycięstwa chodzi a o dyskusję i informację.