Starostowie spotkali się w Poznaniu

Rozbudowa systemu ratownictwa medycznego, kłopoty z likwidacją sądów rejonowych i budowa systemu informacji przestrzennej – to główne tematy, jakimi zajmowali się szefowie powiatów naszego regionu. W Poznaniu trwa  Konwent Starostów Województwa Wielkopolskiego.

Konwent jest poświęcony głównie sprawom bieżącym, jak powiedział Lech Janicki, przewodniczący konwentu i starosta powiatu ostrzeszowskiego. Dlatego zaproszony przez starostów wojewoda Piotr Florek przedstawił informację na temat kontraktacji usług ratownictwa medycznego na lata 2013-2018 i systemu powiadamiania ratunkowego w Wielkopolsce. Sporo czasu poświęcono domom opieki społecznej – pieniądze na utrzymanie 6320 pensjonariuszy, bo tylu jest w Wielkopolsce, pochodzą z budżetu wojewody, ale organem założycielskim DPS-ów są powiaty.

Sprawa, która szczególnie zbulwersowała starostów, jest likwidacja sądów rejonowych w powiatach. Przypomnijmy: w ubiegłym roku minister Gowin podpisał rozporządzenie o likwidacji trzynastu sądów rejonowych w Wielkopolsce. Sądy rejonowe w Chodzieży, Gostyniu, Nowym Tomyślu, Obornikach, Rawiczu, Śremie, Wolsztynie, Wrześni, Złotowie, Krotoszynie, Ostrzeszowie, Pleszewie i Słupcy stały się jedynie wydziałami zamiejscowymi.
– W naszym województwie zlikwidowano najwięcej sądów w całym kraju – zwrócił uwagę starosta Janicki. – Kwestionujemy prawną zasadność takiej decyzji ministra i będziemy walczyć o to, żeby została zmieniona. To naprawdę utrudnia dostępność do sądów mieszkańcom.

Starostowie zajęli się także kolejnym trudnym tematem, czyli przekazywaniem powiatom kompetencji i zadań do rozwiązania bez przeznaczonych na ten cel środków finansowych – na przykład walka z wrakami samochodowymi. Zapoznali się również z założeniami systemu informacji przestrzennej, który miałby powstać w Wielkopolsce.
– Nowy system połączy w całość rozproszone bazy danych i umożliwi urzędnikom z całej Wielkopolski korzystanie z danych oraz uzupełnianie ich własnymi informacjami – tłumaczy Jan Grabkowski, starosta poznański i wiceprezes Związku Powiatów Polskich. – A to usprawni procesy administrowania, planowania, monitoringu oraz działania na wszystkich szczeblach administracji publicznej.

System znacznie ułatwi prace planistyczne, a więc i rozwój regionu pod względem inwestycyjnym – dowodem na to jest już funkcjonujący zaczątek systemu na terenie powiatu poznańskiego, w ramach którego gminy współpracują ze sobą przy udostępnianiu danych jednostkom wykonawstwa geodezyjnego przez internet czy współpracy przy tworzeniu map.

Konwent potrwa dwa dni, do 5 lutego. Jutrzejsze obrady będa poświęcone głównie problemom budowy oraz utrzymania dróg w powiatach.