Jak walczono 3 tysiące lat temu? Muzeum Archeologiczne zaprasza

Ponad 100 zmasakrowanych szczątków ludzkich znaleźli niemieccy archeolodzy na niewielkim odcinku doliny rzeki Tollense w Meklemburgii. O tym spektakularnym odkryciu opowie prof. dr Thomas Terberger na wykładzie „Wojna w dolinie Tollense 3300 lat temu? Niezwykłe stanowisko z epoki brązu w północno-wschodnich Niemczech”.

W ostatnich latach Pomorze Przednie stało się szeroko znane w świecie archeologicznym z powodu odkrycia na jego terenie licznych szczątków ludzkich ze starszej epoki brązu, noszących ślady urazów. Szczątki takie, datowane na okres między 1300 a 1200 lat p.n.e. odkryto w kilkunastu miejscach wzdłuż odcinka rzeki Tollense o długości około 1,5 km.
 
Systematyczne badania wykopaliskowe i poszukiwania podwodne finansowane przez Deutsche Forschungsgemeinschaft rozpoczęto w 2010 r. Odkryte pozostałości ludzkie (ponad 110 osobników) są przemieszane, spoczywają bez zachowania układu anatomicznego i towarzyszą im szczątki koni. Nie znaleziono żadnych grobów czy śladów osad, tak więc pozostałości te są wynikiem jakichś gwałtownych zdarzeń.

Ta hipoteza jest potwierdzona przez fakt, iż przede wszystkim są to szkielety młodych mężczyzn, pośród których odkryto broń, a przede wszystkim dużą ilość grotów strzał wykonanych z brązu. Znalezisko to jest interpretowane jako efekt wielokrotnych starć zbrojnych, których ofiary wpadały do rzeki. Znacząca liczba zabytków z brązu rodzi pytanie, czy mamy do czynienia wyłącznie z osobistym wyposażeniem wojowników, czy także z depozytami o charakterze rytualnym. Dolina Tollense stwarza unikalną szansę dla studiów nad konfliktami zbrojnymi w okresie poprzedzającym pojawienie się kultury pól popielnicowych.

Badaczem stanowiska jest prof. dr Thomas Terberger. Pracuje na Universitat Greifswald. Wykład przeprowadzony będzie w języku angielski, ale przewidziano tłumaczenie na język polski. Wstęp wolny! Zapraszamy 13 lutego o godz. 11.00 do gmachu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu przy ul. Wodnej 27.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.