Weksle – ale w internecie

Problemy z płynnością finansową to jeden z największych koszmarów polskich przedsiębiorców. Na rynku istnieją jednak skuteczne sposoby na bieżące regulowanie zobowiązań pomiędzy firmami. Jednym z nich jest nieco zapomniany i niedoceniany weksel. W jaki sposób można z niego efektywnie korzystać w dzisiejszych czasach?

W przypadku sprzedaży produktów z odroczonym terminem płatności rozwiązaniem zyskującym na popularności jest faktoring. Dzięki niemu wyeliminowanie problemu zatorów płatniczych staje się w dużym stopniu możliwe, jednak środek ten ma także wady. Decydując się na taką formę finansowania przedsiębiorca musi się liczyć ze sporymi kosztami czy zmianą sposobu rozliczania z klientami. Wielu właścicieli zdaje sobie sprawę z minusów tego rozwiązania, decydując się jednocześnie na pozostawienie firmy w dotychczasowej kondycji.

Ciekawą alternatywą, która już od wielu dziesięcioleci funkcjonuje w obrocie gospodarczym jest weksel.
– Istota weksla sprowadza się do wystawienia pisemnego zobowiązania, w którym jego wystawca deklaruje, że uiści określoną kwotę pieniędzy na rzecz posiadacza weksla – wyjaśnia Grzegorz Wierzbicki, Prezes Zarządu spółki Elektroniczny Depozyt Papierów Wartościowych. – Innymi słowy dłużnik potwierdza, że posiada zobowiązanie w stosunku do swojego wierzyciela, i że zamierza je zrealizować.

Właśnie dzięki tak rozumianemu zadeklarowaniu zobowiązania, dochodzenie roszczeń z weksla podczas postępowania sądowego staje się znacznie prostsze i skuteczniejsze od standardowego sposobu ubiegania się o spłatę należności.

Jednak poza zminimalizowaniem ryzyka istotny jest jeszcze jeden atut tego rozwiązania.
– W sensie prawnym i podatkowym wręczenie weksla stanowi zapłatę, dlatego uregulowanie należności za jego pomocą chroni kupującego przed obowiązkiem korygowania kosztów uzyskania przychodu w przypadku terminu płatności dłuższego niż 90 dni – mówi G. Wierzbicki. – To spore udogodnienie z punktu widzenia nowych przepisów podatkowych na rok 2013.

Warto też wiedzieć, że istnieje szereg dodatkowych możliwości wykorzystania weksla. Poza metodą regulowania zobowiązań może on stanowić środek szybkiego dochodzenia roszczeń i być traktowany np. jako zabezpieczenie kredytu czy innych zobowiązań finansowych.

Wystawienie tradycyjnego weksla nie jest kłopotliwe ani czasochłonne, jednak w dzisiejszych czasach znaczenie dla prawidłowego przebiegu transakcji może odgrywać każda minuta. Wtedy warto skorzystać z weksla elektronicznego, który jesteśmy w stanie wystawić przez internet dużo szybciej i o dowolnej porze.

Na czym dokładnie polega to rozwiązanie?
– Po zalogowaniu się do systemu i wprowadzeniu wszystkich niezbędnych danych, weksel tworzy się w formie pliku zabezpieczonego podpisami elektronicznymi – wyjaśnia Radosław Frankowski, odpowiedzialny za kwestie IT w spółce Elektroniczny Depozyt Papierów Wartościowych, która administruje pierwszym w Polsce i Europie systemem umożliwiającym wystawianie weksli elektronicznych. – Tego typu e-weksel jest równoznaczny z jego klasycznym odpowiednikiem, przy czym cały proces możemy przeprowadzić samodzielnie, minimalizując jednocześnie poświęcony czas i ewentualne ryzyko.

System weksli elektronicznych może okazać się skutecznym rozwiązaniem również w przypadku, gdy dochodzi do nieporozumień pomiędzy stronami albo gdy dłużnik ignoruje termin spłaty należności.
– Celem utworzonego przez nas Sądu Arbitrażowego jest sprawne i szybkie rozstrzyganie sporów o zapłatę weksli elektronicznych. Po upływie terminu i odrzuceniu żądania płatności przez dłużnika, posiadacz takiego weksla – dokonując zaledwie kilku kliknięć – składa pozew, którego treść tworzy się automatycznie – mówi Grzegorz Wierzbicki z EDPW.

Dzięki takiemu rozwiązaniu orzeczenie arbitra może zapaść nawet po dwóch tygodniach. W przypadku wniesienia odpowiedzi albo przedstawienia nowych dowodów przez dłużnika, w ciągu ośmiu tygodni od złożenia pozwu przeprowadzana jest rozprawa Sądu Arbitrażowego, po której wydawane jest końcowe oświadczenie. Ogłoszone wyroki wymagają klauzuli wykonalności nadawanej przez sąd powszechny, jednak czas trwania całej procedury z wykorzystaniem weksli elektronicznych – w porównaniu do terminu rozpatrywania podobnych spraw zgodnie z klasycznym tokiem – jest nieporównywalnie krótszy i znacznie tańszy.