Autobus re//mix i Ukryte, czyli Scena Robocza zaprasza na weekend

Scena Robocza zaprasza wszystkich fanów teatru na dwa spektakle 22 i i 23 marca. pierwszego wieczoru o 19 będzie można zobaczyć Autobus re//mix, dzień później o 20 – Ukryte.

Czym jest Autobus re//mix?  
Remix w odniesieniu do teatru jest pojęciem bardzo subiektywnym, bowiem nie rządzi się żadnymi jasnymi regułami. Jakkolwiek w muzyce jest dość jasne, że opiera się on na zapożyczeniu formalnym, tak w teatrze może sięgać również do – wspólnej z oryginałem – istoty, przesłania. Podejmując się wzięcia udziału w cyklu RE//MIX Komuny Warszawa, było dla nas oczywiste, że chcemy wybrać dzieło artysty, czy formacji, które jest dla nas szczególnie ważne.

„Autobus” Akademii Ruchu to więcej niż spektakl, to niezwykłe, poruszające i graniczne doświadczenie. To dzieło skończone, nie pozostawiające właściwie pola do dyskusji. Odważne i radykalne, stawiające widza w trudnej i niekomfortowej sytuacji. Prowokujący, syntetyczny “żywy obraz”, budzący skrajne emocje.

“Autobus re//mix” nie daje się w sposób jednoznaczny zdefiniować ani jako spektakl, ani jako performance. Jego natura zbudowana jest z intymnej i bardzo organicznej obecności aktorów-nie aktorów. Ich emocje balansują między wstydem i bezwstydem własnego śmiechu zderzonego finalnie z przejmującym i bolesnym uczuciem pustki i samotności. Reakcji widzów na to doświadczenie w żadnej mierze nie da się przewidzieć.

BILETY: w cenie 15 PLN do nabycia w Centrum Informacji Miejskiej (CIM), ul.Ratajczaka 44 lub pod adresem: bilety@scenarobocza.pl

Dzień później o 20 Teatr Usta Usta Republika pokaże Ukryte. Ten spektakl rozgrywa się w ciemności tak ciemnej, że aktorzy grają wyposażeni w noktowizory, a ułożona na płóciennych leżakach widownia nie jest w stanie zobaczyć nawet czubka własnego nosa. Leżymy i poddajemy się sugestii najpierw powoli gasnącego światła, a potem dźwięków, do których sprowadzony zostanie spektakl.

Pora spać? Nie, pora nadsłuchiwać. Bo zmienia się hierarchia zmysłów. Po tym, jak gaśnie światło, słyszymy głos układanego do snu dziecka, a za chwilę kobiecy szept zaczyna opowiadać nam bajkę. Nie dajmy się jednak zwieść. Poszukiwanie domku w lesie to nic innego jak plątanie się w gęstwinie snów. Wchodzimy w sen jak w bajkę, w której dzieje się wszystko to, czego najbardziej się boimy albo czego najbardziej pragniemy albo po prostu wszystko to, co nie jest możliwe na jawie.

Aktorzy, mając do dyspozycji jedynie dźwięk, muszą się nieźle (i to dosłownie!) nabiegać, żeby ich polifonia była w stanie pokazać surrealizm marzenia sennego, a  równocześnie walkę między chęcią snu a przebudzeniem.

BILETY: w cenie 15 PLN do nabycia w Centrum Informacji Miejskiej (CIM), ul.Ratajczaka 44 lub pod adresem: bilety@scenarobocza.pl

Czytaj także:

Teatr to nie rurki z kremem?