Ratują jeże na trasie PST

Są małe, mają kolce i wyjątkowo nie lubią trasy PST – regularnie bowiem wpadają do rowów odwadniających wzdłuż torów tramwajowych. Na szczęście o jeże – bo o nich tu mowa – dbają wolontariusze z UAM.

W okresie od kwietnia do listopada wzdłuż trasy PST dostrzec można ludzi w odblaskowych kamizelkach, którzy… no właśnie: na pierwszy rzut oka nie do końca wiadomo, co właściwie robią. Z pomocą przychodzi strona internetowa poznańskiego MPK, na której znajdujemy pełne wyjaśnienie:

“Wzdłuż trasy PST kilka razy w miesiącu pracują młodzi wolontariusze w odblaskowych kamizelkach. Ich zadaniem jest wyjmowanie jeży, które znalazły się w rowie odwadniającym i zostały tam uwięzione. Wolontariuszami najczęściej są studenci Wydziału Biologii UAM. Ratują te sympatyczne i prawnie chronione zwierzęta od niechybnej śmierci, wypuszczając w bezpieczniejszym miejscu”.

Młodzi wolontariusze już od kilku lat ratują jeże z tarapatów. Samo MPK również nie pozostaje bezczynne i nie ogranicza się do wpuszczania studentów na trasę – wzdłuż rowów zainstalowano m.in. specjalne pochylnie po których kolczaste zwierzaki mogą wydostać się na powierzchnię. Jest ich jednak o wiele za mało, dlatego też jeże wciąż trzeba wyławiać ręcznie.

W 2010 roku został też stworzony projekt obserwacji szlaków jeży – kierowcy, którzy wykonują kursy po zmroku, zgłaszali zauważone jeże. Dzięki takim informacjom badacze z UAM mogą określić miejsca szczególnie ulubione przez te zwierzaki i np. starać się umieścić w okolicy takich lokalizacji znaki drogowe, informujące kierowców o jeżach.

MPK podaje, że co roku do rowów wzdłuż PST wpada ok. 100 jeży. Tylko część z nich udaje się uratować (w 2012 było to 50 zwierzaków), ale to i tak więcej, niż przed podjęciem jakichkolwiek działań. Jeżowe życia mogą pomóc ratować również inni poznaniacy – wystarczy skontaktować się z Zakładem Zoologii Systematycznej UAM. MPK podpowiada, że specjaliści z uniwersytetu z chęcią podpowiedzą, co zrobić dla ratowania życia tych wyjątkowych owadożerców. Wszelkie sygnały dotyczące jeży można zgłaszać na adres: [email protected] (dr hab. Barbara Piłacińska) lub telefonicznie pod numerami 61 829 5801 oraz 61 829 5789.

Samodzielne spacerowanie wzdłuż torów PST i wyławianie jeży na własną rękę jest jednak przez MPK odradzane – takie zachowanie nie tylko jest zabronione, ale również niebezpieczne.