Europeana 1989: przynieś pamiątki z 1989 roku

14 i 15 czerwca w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku odbędzie się zbiórka pamiątek z 1989 roku w ramach projektu Europeana 1989 organizowanego przez europejską bibliotekę cyfrową Europeana oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.

Projekt ma na celu stworzenie pełnego obrazu rewolucyjnych wydarzeń mających miejsce w 1989 roku w Europie – w 2014 roku świat będzie obchodził 25. rocznicę niezwykłych wydarzeń: zburzenia muru berlińskiego i ponownego zjednoczenia mieszkańców Europy.

Historia to jednak nie tylko eksponaty w muzeum czy dzieje zapisane w książkach, to także niesamowite przeżycia zwykłych ludzi. Celem inicjatywy Europeana 1989 jest udokumentowanie przemian, które miały miejsce w Polsce i krajach byłego bloku wschodniego oraz stworzenie żywego i pełnego obrazu rewolucyjnych wydarzeń mających miejsce w 1989 roku w Europie. Aby to osiągnąć, Europeana 1989 zachęca mieszkańców każdego kraju zaangażowanego w przemiany 1989 roku do digitalizowania zdjęć, filmów oraz nagrań dźwiękowych, które stworzą archiwum cyfrowych pamiątek z tamtego czasu. Osobiste historie, wspomnienia i doświadczenia świadków transformacji mogą pomóc lepiej zrozumieć proces zmian oraz pozwolą pokazać tamte wydarzenia z innej perspektywy.

W ramach projektu w Polsce i w krajach Europy Wschodniej odbędą się otwarte zbiórki pamiątek, podczas których każdy będzie mógł podzielić się swoimi historiami i wspomnieniami.

Pierwszymi przedmiotami zdigitalizowanymi w Warszawie były osobiste pamiątki ambasadorów projektu. Tadeusz Mazowiecki przyniósł list od Jerzego i Anny Turowiczów, który otrzymał w czasie wyboru na Premiera RP.

Do wspomnień ambasadorów projektu dołączyły opowieści mieszkańców Warszawy, którzy także dzielili się swoimi pamiątkami. Wśród przyniesionych na inauguracyjną zbiórkę przedmiotów znalazły się m.in. zdjęcia, podziemne ulotki, kartki żywnościowe, ubrania, zabawki oraz największy zdigitalizowany do tej pory obiekt: samochód marki Polonez, wyprodukowany w Polsce w latach 80.

W Poznaniu zbiórka odbędzie się w Bibliotece Kórnickiej PAN w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku 78/79 w dniach 14-15 czerwca. Wolontariusze Europeany 1989 pomogą w digitalizacji wszystkich przyniesionych pamiątek. Zbiórki odbędą się w godzinach 10.00 – 20.00. Wszystkie pamiątki i opowieści będą następnie  dostępne dostępne na stronie www.europeana1989.eu.

Ambasadorami projektu w Polsce zostali Tadeusz Mazowiecki i Chris Niedenthal.