Takiej Historii UAM jeszcze nie miał!

Na Morasku powstaje kolejny budynek akademicki – tym razem dla Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. 24 czerwca wmurowano kamień węgielny pod ten gmach.

Studenci kierunków związanych z historią nie mają na UAM łatwo – chociaż ich główna siedziba znajduje się w samym centrum miasta, to jednak jest ona ciasna, niewygodna i nieco już zniszczona. Dlatego też władze największej poznańskiej uczelni zadecydowały o przeprowadzce wydziału na Morasko.

Nie obyło się jednak bez drobnych kontrowersji. W mediach zaczęły się bowiem pojawiać informacje, że przenosiny wydziału – a co za tym idzie: studentów – wpłyną niekorzystnie na centrum naszego miasta, a w szczególności na ulicę Święty Marcin, gdzie znajduje się wydział historyczny. Jednak podczas wmurowania kamienia węgielnego pod nowy wydział prof. Bronisław Marciniak, rektor UAM podkreślał, że w centrum miasta nadal pozostanie ponad połowa wydziałów i ok. 30 tys. studentów UAM.

Decyzję o przenosinach tłumaczył również Tomasz Kayser, wiceprezydent Poznania.
Podkreślał, że chociaż obecność studentów w centrum miasta jest ważna i wpływa na jego kształt, to jednak ważniejsza jest jakość kształcenia i dobre warunki dla naukowców przyszłych i obecnych.

Warunki zaś zmienią się diametralnie – dość powiedzieć, że powierzchnia dydaktyczna przypadająca na jednego studenta Wydziału Historycznego zwiększy się aż dwukrotnie. W budynku znajdować się będą sale dydaktyczne na 300, 120, 100
i 80 oraz mniejsze na 20 do 60 osób (ogółem 2100 miejsc). Będzie również ogromna biblioteka z magazynami na 320 tys. woluminów i czytelnią z księgozbiorem podręcznym na 75 tys. ksiąg. W budynku znajdą się również pokoje pracowników naukowych oraz pomieszczenia dla dziekanatu i dyrekcji instytutów.

Najbardziej z przeprowadzaki cieszą się prawdopodobnie władze wydziału historycznego. Podczas uroczystości podkreślał to prof. Kazimierz Ilski, dziekan historyków. Bronił też lokalizacji i idei kampusu na Morasku.

– Zamierzamy przyjść na Morasko odrzucając zdecydowanie pogląd, że jest to getto – przemawiał prof. Ilski nawiązując do publikacji w jednej z lokalnych gazet. – Nawet słowo “Kampus” wydaje mi się nieadekwatne. Przychodzimy do gaju Akademosa. Zamierzamy sadzić tu platany, tak jak w Atenach, aby zapraszać do siebie Platona lub choćby uczniów jego filozoficznej szkoły.

Wmurowanie kamienia węgielnego nie obyło się również bez specjalnego prezentu od Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego: cegły fortecznej. Kilkanaście takich cegieł zostało wykopanych spod budynku przy okazji remontu siedziby WUW na al. Niepodległości, który odbył się kilka lat temu. Władzom UAM forteczną cegłę z dedykacją wręczył Przemysław Pacia, wicewojewoda Wielkopolski.

Nowy budynek Wydziału Historycznego został zaprojektowany przez Pracownię Autorską i Biuro Prawne H.J. Buszkiewicz. Będzie to pierwszy budynek Collegium Historicum budowany specjalnie na potrzeby tego wydziału – poprzednie siedziby były jedynie dostosowywane do potrzeb akademickich (obecny budynek na Świętym Marcinie był niegdyś siedzibą PZPR). Inwestycja powstaje w pobliżu nowego budynku Wydziału Chemii oraz Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.