Miejska zieleń poznańskim znakiem jakości?

O tym, że nasze otoczenie ma wpływ na nasze samopoczucie i odbiór miasta przez turystów – wiadomo od dawna. Wielką rolę odgrywa w tym przypadku miejska zieleń – i to właśnie tereny zielone postanowiła zbadać fundacja Sendzimira. Wnioski okazały się bardzo ciekawe.

Rosnące zainteresowanie wystawców i zwiedzających Międzynarodowymi Targami Ochrony Środowiska POLEKO pokazuje, że tematyka środowiska naturalnego to dziś sposób na innowacyjność oraz pozytywny wizerunek. Także dla miast takich jak Poznań, co stwierdziły organizacje i instytucje, które na co dzień zajmują się kwestią poznańskiej zieleni. Fundacja Sendzimira podsumowała ich wspólną pracę raportem „Zieleń poznańskim znakiem jakości”. Partnerem projektu jest Centrum Promocji Ekorozwoju.

Wiele zagranicznych przykładów (np. Kopenhagi czy Berlina) pokazuje, że zieleń miejska może stać się wyjątkowym atutem miasta i podstawą do jego przewagi konkurencyjne. Dzięki takiemu podejściu, łatwiej rozmawiać z inwestorami o ich wpływie na środowisko oraz z mieszkańcami o potrzebie wspólnych działań na rzecz rozwoju miejskiej zieleni.

Pierwszym krokiem w kierunku takiej „zielonej strategii” może być przybliżenie mieszkańcom znaczenia poznańskiej przyrody oraz korzyści, jakich ona dostarcza np. poprzez interaktywne działania w przestrzeni publicznej (oznaczenia, tabliczki, informacje audio) czy ciekawe formy edukacji różnych grup wiekowych. Istotne byłoby też dostarczenie mieszkańcom wiedzy, gdzie szukać informacji na temat poznańskiej zieleni oraz tego, za jakie elementy zieleni odpowiedzialne są poszczególne komórki miasta.

Pełny raport znajduje się na stronie: http://uslugiekosystemow.pl/licz-na-zielen/raporty

Czytaj także:

Niegdyś klepisko – teraz zielone miejsce odpoczynku