Gimnazjaliści jak… studenci

Gimnazjum nr 51 na poznańskim Łazarzu jako pierwsze w Poznaniu uruchomi klasę akademicką pod patronatem Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Uczniowie będą mogli między innymi brać udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników UAM.

Klasa akademicka w łazarskim Gimnazjum nr 51, która zostanie uruchomiona w roku szkolnym 2013/2014, jest przeznaczona dla uczniów zainteresowanych biologią i chemią planujących w przyszłości karierę naukowo-badawczą. Zajęcia z biologii i chemii poszerzone zostaną o program działań z zakresu ekologii i ochrony środowiska.

Uczniowie tej klasy będą mogli aktywnie uczestniczyć w wykładach i pokazach przygotowanych przez pracowników UAM.
– Dzięki współpracy z Wydziałem Chemii nasi uczniowie będą mogli uczestniczyć w ciekawych i atrakcyjnych zajęciach, na których wspólnie z prowadzącymi będą przeprowadzać doświadczenia i badania – tłumaczy Kamila Hnatyk, dyrektor Gimnazjum nr 51 w Poznaniu. – Mamy nadzieję, że zachęci ich to do zgłębiania wiedzy i poszerzania swoich zainteresowań. Pasjonaci przedmiotu będą mogli kontynuować naukę w VIII LO.

Uczniowie Gimnazjum nr 51 już od marca będą też uczestniczyć w warsztatach prowadzonych na uczelni przez pracowników Wydziału Chemii UAM. Zajęcia są przeznaczone dla zainteresowanych uczniów zarówno poznańskich liceów, jak i gimnazjów.

Aby zostać uczniem klasy akademickiej w Gimnazjum nr 51, należy dostarczyć do szkoły świadectwo ukończenia klasy V i wykaz ocen z I semestru klasy VI. Kandydaci powinni posiadać też co najmniej dobrą ocenę z matematyki i przyrody. Dokumenty przyjmowane są od 25 lutego 2013.

Osoby, które chcą bliżej zapoznać się z ofertą edukacyjną Gimnazjum nr 51, mogą udać się na drzwi otwarte szkoły, które odbędą się 1 marca o godz. 15 i 9 marca o godz. 10.

Dotychczas klasy akademickie były uruchamiane jedynie w liceach. Przykładem jest poznańskie VIII LO im. Adama Mickiewicza, w którym w roku szkolnym 2012/2013 uruchomiony został oddział Chemicznej Klasy Akademickiej, również pod patronatem Wydziału Chemii UAM. Jego uczniowie realizują rozszerzony program nauczania chemii, matematyki i informatyki, a ponadto m.in. uczestniczą w warsztatach, laboratoriach i wykładach prowadzonych przez pracowników Wydziału Chemii UAM.