Poznaniacy będą bezpieczniejsi – dzięki marszałkowi

Trzy lśniące nowością, pachnące świeżością i w pełni wyposażone karetki pogotowia otrzymało Rejonowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Sprzęt został ufundowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Karetka na sygnale nigdy nie zwiastuje niczego dobrego – chyba, że stoi w bazie i dumnie prezentuje swoje wnętrze, tak jak w piątkowy poranek w siedzibie Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu przy ulicy Rycerskiej. Tam bowiem miało miejsce przekazanie sprzętu medycznego, wśród którego znajdowały się trzy specjalistyczne pojazdy.

– To karetki, które dzięki marszałkowi zasiliły naszą bazę. Weszły do użytkowania już w pierwszej minucie po wyposażeniu. Innymi słowy są to już normalne zespoły rejsowe, dlatego muszę mówić krótko, bo za chwilę mogą nam je zabrać – informował podczas przekazania Grzegorz Wrona, dyrektor RSPR.

Ambulanse są w pełni wyposażone i bezpieczne – mają m.in. 6 poduszek powietrznych oraz specjalne zabezpieczenia dla przewożonych osób. Są też w pełni zinformatyzowane – posiadają komputery pokładowe, które pozwolą efektywnie wykorzystywać pojazdy, m.in. poprzez kontrolę poziomu spalania oraz położenie w terenie. Karetki oraz sprzęt medyczny kosztowały ok. 1 miliona złotych – dotację na ten cel przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

– Staramy się pomagać w miarę możliwości budżetowych – tłumaczy Marek Woźniak, marszałek województwa. – Park maszynowy zużywa się bardzo szybko, to są pojazdy, które mają bardzo dużo wyjazdów, w bardzo trudnym terenie. Wystarczy zobaczyć, jak te karetki muszą się przebijać przez zakorkowane ulice. Tutaj też przy okazji apel do kierowców, żeby widzieć i słyszeć te karetki i to szybko. Kierowcy robią to w sposób taki mało inteligentny: powoli ustępują miejsca i karetka bardzo dużo czasu traci.

To nie pierwsze pojazdy, które dzięki UMWW trafiły do RSPR w Poznaniu. Zapewne też nie ostatnie – marszałek ma nadzieję, że w nowej perspektywie finansowej będzie można prowadzić politykę wymiany sprzętu ratunkowego.

Dyrektor Wrona szacuje, że karetka pogotowia ratunkowego powinna służyć ratownikom ok. 5 lat. Rejonowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu – jednostka służby zdrowia podlegająca samorządowi województwa Wielkopolskiego – posiada 22 zespoły wyjazdowe, które funkcjonują w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Do pacjentów wyjeżdżają około 200 razy na dobę.