Społecznie i z zyskiem, czyli ekonomia społeczna w praktyce

Organizatorzy serdecznie zapraszają przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządowców oraz mieszkańców Wielkopolski na konferencję wieńczącą Październik Ekonomii Społecznej. Impreza pn. Społecznie i z zyskiem, czyli ekonomia społeczna w praktyce będzie miała miejsce 25 oraz 26 października w Poznaniu.

Myśl globalnie, działaj lokalnie i dziel się zyskiem, bo to się opłaca! – takie hasło przyświeca przedsiębiorstwom społecznym. Utopia? Nie, to sprawdzony model biznesowy. Podczas Konferencji i Targów Ekonomii Społecznej w Poznaniu będzie można przyjrzeć się tej cieszącej się coraz większą popularnością formie działalności gospodarczej. Czy można skutecznie łączyć cele ekonomiczne ze społecznymi? Czy warto zainwestować zysk w działania społeczne i czy to się w ogóle przedsiębiorcom opłaca? Czy zwykły mieszkaniec może mieć z ekonomii społecznej jakiekolwiek korzyści? Odpowiedź na wszystkie pytania brzmi tak.

Tegoroczną imprezę podzielono na część merytoryczną – stanowiącą okazję do bliższego poznania idei i założeń ekonomii społecznej oraz część artystyczno-wystawienniczą – skierowaną zarówno do entuzjastów łączenia działań społecznych z biznesem, jak i do osób zainteresowanych poznaniem efektów działania Podmiotów Ekonomii Społecznej (PES) w praktyce.

Do merytorycznej części Targów należy zaliczyć piątkową Konferencję, której tematyka będzie obejmować:
§    rolę ekonomii społecznej w budowaniu potencjału Wielkopolski,
§    założenia nowego okresu programowania Funduszy UE 2014 – 2020 w ujęciu regionalnym,
§    historię powstawania i rozwoju słynnych wielkopolskich przedsiębiorstw społecznych – od pomysłu na biznes, przez podejmowane działania, aż po korzyści i wyzwania wynikające z podjętej aktywności.

W drugim dniu imprezy uczestnicy będą mogli w otwartej przestrzeni zobaczyć, poczuć, spróbować rezultatów pracy przedsiębiorców społecznych. Dlatego nie mogło zabraknąć miejsca na prezentację osiągnięć  PES w domkach wystawienniczych. Będzie można nawiązać kontakty biznesowe i  poznać inny punkt widzenia prowadzenia biznesu. Przygotowano także bogaty program artystyczny, oraz blok edukacyjny oraz sportowy.

Czym jest ekonomia społeczna?

Najprościej wyjaśniając przedsiębiorczość społeczna to sektor gospodarki, w którym łączy się działalność nastawioną na cele społeczne z osiąganiem zysku. Kluczowym elementem tego sektora jest właśnie rozumienie pojęcia zysku, który jest kojarzony nie tylko z wymiarem ekonomicznym, ale również z inwestowaniem w działania nastawione na poprawę jakości życia społeczności lokalnej.

Istotną wartością dla przedsiębiorcy społecznego stają się zatem: miejsca pracy, infrastruktura czy budowa kapitału społecznego. Kluczowym podmiotem sektora ekonomii społecznej i jego podstawą są więc organizacje pozarządowe, tj. stowarzyszenia i fundacje a także stowarzyszenia zwykłe, kluby sportowe i inne grupy nieformalne – bez względu na to czy prowadzą działalność nieodpłatną, odpłatną, czy też gospodarczą. W zależności od kontekstu Ekonomia Społeczna nazywana jest także Gospodarką Społeczną lub Ekonomią Solidarną.

Przykładami przedsiębiorstw społecznych są m.in. zakłady aktywności zawodowej (zatrudniające w znacznym procencie osoby niepełnosprawne i przeznaczające część zysku na ich rehabilitację fizyczną i społeczną) czy fundacje i stowarzyszenia posiadające zarejestrowaną działalność gospodarczą i przeznaczającą wypracowane zyski na realizację celów statutowych np. wsparcie kultury regionu, rozwój przedsiębiorczości młodzieży czy stwarzanie równych szans rozwoju dzieciom z ubogich rodzin.

Konferencja  odbędzie się w piątek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim przy al. Niepodległości 16/18. Natomiast na Targi Ekonomii Społecznej pn. Z przyjemnością o pożytecznym! zapraszamy już w sobotę na Plac Wolności.

Więcej informacji o Targach Ekonomii Społecznej można znaleźć na stronie www.ekonomiaspoleczna.pisop.pl