Młodzież przekonuje, że życie ekologiczne to życie oszczędne

Ile pieniędzy ucieka nam z portfela z powodu cieknącego kranu, ile lat rozkłada się plastik oraz ile rocznie zużywamy woreczków foliowych.  Na te i inne pytania odpowiedź zna młodzież, która wzięła udział w konkursie „Przyroda liczy na Ciebie”. Młodzi ludzie sprawdzili też wiedzę dorosłych.

Pod koniec roku szkolnego 2012/13 rozpoczęła się pierwsza edycja projektu dotyczącego ekologicznych zachowań i płynących z nich korzyści. Wzięło w nim udział 77 zespołów z wielkopolskich szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.

Zadaniem młodych Wielkopolan było stworzenie zadań ekonomiczno-ekologicznych, które we wtorek 29 października mieli do rozwiązania dorośli. Wśród nich znaleźli się m.in. Dorota Fryza – kurator oświaty, Ewa Papla z Fundacji Obywatelki.pl, Ewa Murawska z zarządu Remondis Polska, Maciej Narożny z Radia Eska, a także nauczyciele i dyrektorzy szkół biorących udział w konkursie.

Organizatorzy i biorący udział w sprawdzianie znani Wielkopolanie podkreślają, że najważniejsze jest, aby przekonać innych do ekologicznego życia.
– Ekologia to nie tylko moda, w końcu nie każdy chce podążać za modą, ale życie ekologiczne to także życie oszczędne – podkreśla Agnieszka Wujek z portalu Eduintegrator.pl, jednego z organizatorów akcji.

Tworzone przez młodych Wielkopolan zadania dotyczyły między innymi obserwowanych w przyrodzie zmian, wpływu człowieka na środowisko, gospodarowania odpadami, odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii czy też wydatków i dochodów gospodarstwa domowego związanych z ekologicznym trybem życia.

– Moje zadanie dotyczyło segregacji śmieci, należało posegregować plastik, szkło oraz papier i dopasować je do odpowiednich pojemników – opowiada nam Kamil Kamiński z gimnazjum ze Słupcy, którego zadanie znalazło się wśród tych wybranych do sprawdzianu. – Osobiście staram się segregować śmieci na co dzień, inni też powinni to robić.

Ogłoszenie wyników konkursu „Przyroda liczy na Ciebie”, podsumowanie projektu oraz wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej gali połączonej ze wspomnianym już wielkim sprawdzianem wiedzy ekologiczno-ekonomicznej, który został przygotowany na podstawie najlepszych zadań uczestników konkursu.

Zwycięska szkoła, czyli Gimnazjum numer 3 ze Swarzędza otrzymała laptopa, a dziesięcioosobowy zespół, który reprezentował placówkę, wyjedzie na jednodniową wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Ponadto w kategorii indywidualnej wyróżnionych zostało dziesięciu twórców najciekawszych zadań. Otrzymali oni tablety oraz drobne upominki.

Organizatorami projektu był Eduintegrator.pl oraz Fundacja „Pro Terra”, a zrealizowany został dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu.