Energia dla parafii? Świecka. Na targach Sakralia

Chcesz kupić konfesjonał? A może program komputerowy do obsługi cmentarzy? Obie te rzeczy – i wiele więcej – będzie można podziwiać na targach Sakralia. Co prawda są one dla księży, jednak niektóre rozwiązania na pewno zaciekawią również osoby świeckie.

Czy parafia może być niezależna energetycznie?Eksperci przekonują, że tak. Kwestia budowy małych parafialnych elektrowni słonecznych to jeden z najważniejszych tematów Targów Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów Sakralia, które odbędą się w Poznaniu od 5 do 7 listopada.

Taka słoneczna elektrownia z powodzeniem działa w Watykanie już od 2008 roku. 2400 ogniw fotowoltaicznych na dachu Auli Pawła VI zasila budynek oraz urządzenia chłodnicze w głównej stołówce. Potężną instalację fotowoltaiczną zamontowano też na dachu Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie. Energię produkuje tam 312 paneli fotowoltaicznych o mocy maks. 230 W każdy. Łącznie zajmują one  500 m kw., czyli jedną trzecią dachu.

Sanktuarium podpisało nawet umowę z zakładem energetycznym, któremu w miesiącach letnich odsprzedaje nadwyżki wyprodukowanej energii. Podczas poznańskich Sakraliów przedstawione zostaną również możliwości finansowania inwestycji fotowoltaicznych.

Uczestnicy targów będą mogli zapoznać się z przykładami udanych realizacji energooszczędnych kościołów (w tym pierwszego w Polsce kościoła pasywnego, który powstał w Nowym Targu) oraz otrzymają informacje na temat zagadnień dotyczących termomodernizacji budynków zabytkowych i kościelnych, a także zastosowania w budownictwie sakralnym energooszczędnego oświetlenia i okien.

Sakralia to największa w Polsce zachodniej prezentacja oferty dla parafii, zakonów i instytucji działających na rzecz Kościoła. Wystawcy zaprezentują m.in.: przedmioty liturgiczne, konfesjonały, ławki, dzwony, organy, sprzęt nagłaśniający i multimedialny, energooszczędne oświetlenie i ogrzewanie kościołów, sztukę sakralną, a nawet nowoczesne oprogramowanie do obsługi kancelarii parafialnych i cmentarzy.

Zwiedzający zakupić będą mogli pomoce dydaktyczne dla katechetów, dewocjonalia i wydawnictwa religijne. W związku z zapowiedzianą na przyszły rok kanonizacją papieża Jana Pawła II w Rzymie dużym zainteresowaniem z pewnością cieszyć się będzie oferta firm organizujących pielgrzymki do sanktuariów w Polsce i za granicą.

Spośród produktów, które prezentowane będą przez wystawców podczas targów, Złotymi Medalami wyróżniony został program do prowadzenia administracji cmentarza WebCmentarz, projekt witraży do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku autorstwa Piotra Ostrowskiego i Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński oraz folia grzejna Enekosystem.

Targi Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów SAKRALIA 2013  będzie można zwiedzać w dniach 5 i 6 listopada w godzinach 10 – 17, natomiast w dniu 7 listopada w godzinach 10 – 15. Dla osób duchownych wstęp na targi jest bezpłatny. Ekspozycja zlokalizowana będzie w pawilonie 3. Wejście na targi przez Hol Wschodni od strony ulicy Głogowskiej.

W dniach 6 i 7 listopada bilet na targi Sakralia uprawnia również do zwiedzania targów Kamień-Stone 2013.