Pracownicy socjalni obchodzili swoje święto

Koncert Ewy Nawrot i Art of Voice oraz wręczenie odznak Przyjaciela MOPR były głównymi atrakcjami miejskich obchodów Dnia Pracownika Socjalnego, który przypada 21 listopada.

Włodzimierz Kałek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu, przede wszystkim podziękował swoim pracownikom za całoroczną pracę i przypomniał im, że to święto jest także dniem szczególnego uświadomienia zawodowej tożsamości. Bo często się zdarza, że pracownicy socjalni są niezauważani – chyba że dojdzie do jakiegoś tragicznego wydarzenia jak zamarznięcie bezdomnego czy przypadek przemocy w rodzinie. Wówczas zauważają ich media, a ogół społeczeństwa zazwyczaj oburza się brakiem działań czy dostatecznie szybkiej reakcji.

– Mała jest wiedza w społeczeństwie o pomocy socjalnej, ciąży nad nami mit rozdawniczo-zasiłkowy – mówił dyrektor. A naszym sukcesem jest cisza nad naszą pracą. Gdy media nie piszą, że ktoś zamarzł czy że w rodzinie zostało pobite dziecko – to jest nasz sukces…

Dyrektor sporo mówił też o reformie systemu pomocy społecznej, którą zaplanowano na rok 2015 – nadchodzący rok będzie więc rokiem przełomowym, czyli znacznie trudniejszym… Wśród planowanych zmian są między innymi modyfikacje katalogu świadczeń, uproszczenie listy świadczeń i podniesienie efektywności. W systemie znajdą się także podmioty niepubliczne, dziś współpracujące z ośrodkami pomocy społecznej, co sprawi, że usługi dotychczasowych jednostek będą musiały stać się konkurencyjne tak cenowo, jak ofertowo, bo inaczej stracą kontrakty na dane usługi. Pojawią się też nowe specjalności zawodowe, ministerstwo zapowiada też wzmocnienie skuteczności instrumentów, którymi dysponuje pomoc społeczna.

– Ale jesteśmy w Poznaniu już przygotowani na wiele rzeczy – zapewniał dyrektor Kałek. – Mamy standardy pracy, przygotowane pewne wersje zmian struktury i zmian organizacyjnych. Musimy się otworzyć na zmiany, bo inaczej już nie będzie, a zmiany są synonimem życia.

Po poważnym wprowadzeniu przyszedł czas na te przyjemniejsze akcenty. Już po raz dziesiąty MOPR wręczył swoje wyróżnienia, czyli odznaki Przyjaciela MOPR. Co prawda, jak podkreślił dyrektor Kałek, nie ma ich w żadnym katalogu odznaczeń i jest to wyłącznie odznaka honorowa, ale MOPR przyznaje je tym, którzy pomagają w pracy socjalnej znacznie powyżej oczekiwań i obowiązków zawodowych, poświęcając swój wolny czas i nigdy nie tracąc pogody ducha…

W tym roku odznaki otrzymali je Grażyna Kożuchowska, dyrektor SP nr 63, Joanna Jańczak-Ćwiklińska, zastępca kierownika Miejskiego Ośrodka Sportu w Poznaniu, Salezjańskie Centrum Młodzieżowe z ulicy Kolejowej oraz stowarzyszenie Pogotowie Społeczne. Specjalne podziękowanie otrzymali też Bartosz Biały, strażnik miejski, Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń oraz Maria Rybacka, kurator sądowy z zespołu kuratorskiego przy Sądzie Rejonowym Stare Miasto.

Uroczystość zakończył koncert Ewy Nawrot i jej studia muzycznego Art of Voice.