Wszystko rozpocznie się o… 6 rano w niedzielę, bo właśnie wtedy do większości poznańskich sztabów orkiestry zaczną przychodzić wolontariusze, którzy później z puszkami i zapasami serduszek wyjdą kwestować na poznańskie ulice.
O godzinie 10 rozpocznie działalność punkt krwiodawstwa w Sali Wystaw CK Zamek, a także Miasteczko Mundurowe na placu Adama Mickiewicza. Policjanci, strażacy, straż miejska, wojsko, leśnicy i celnicy przygotowali dla odwiedzających mnóstwo atrakcji.
– Będą funkcjonariusze komisariatu wodnego ze swoim sprzętem, będzie też robot, który zawsze kwestuje na WOŚP i bardzo podoba się dzieciom – mówi Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji. – To zawsze wzbudza żywe zainteresowanie i dla nas jest też ciekawym doświadczeniem.
Służby mundurowe przygotowały też tradycyjnie niezwykle interesujące propozycje na aukcję orkiestry: policjanci ofiarowali bursztynowe serce, koszulkę i zdjęcie Justyny Kowalczyk, a także zestaw oficjalnych pamiątek z igrzysk w Soczi, który – jak zauważył Andrzej Borowiak – jest rzadko spotykany w Polsce. Wojsko Polskie zaoferowało z kolei jeden dzień bycia żołnierzem w koszarach CSWLąd w Poznaniu. W Miasteczku Mundurowym będą też koncerty m.in. Sun Markers, Jacky Daniels oraz Orkiestry Kadetów Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych, konkursy i aukcje, które potrwają do godziny 16, a także tradycyjnie gorąca grochówka od Leniwej Danuty.
Również o godzinie 10 warto będzie zajrzeć do pobliskiego Collegium Minus, gdzie studenci z Centrum Wolontariatu “Volontario” przygotowali dla dzieci Dziecięcą Krainę Magii, i przed Zamek, skąd zaczną kwestowanie golden retrievery. A o 12 – do Museum Cafe, gdzie o 12 zaplanowano koncert muzyki klasycznej specjalnie dla WOŚP.
O godzinie 14 ruszy bieg „Policz się z cukrzycą”, który wystartuje przed zamkiem – natomiast o 16 Bieg ze światełkiem maltańskim ruszy nad Maltą, a zaprasza na niego Drużyna Szpiku.
Również o 16 rozpoczną się licytacje w Holu Wielkim CK Zamek – a będzie co licytować! Wśród przedmiotów do licytacji są na przykład ogromne, 7-kilogramowe lizaki w kształcie serc od Słodkiej Cytrynki – dwa z nich będą wylicytowane w Zamku, dwa na aukcji internetowej, jak powiedział Marcin Sajewski, prowadzący biuro licytacji. Są też rękawice bokserskie z autografem Mike’a Tysona, fragment szyny kolejowej z terenów targów poznańskich, skrzypce wykonane przez Studentów Akademii Muzycznej, plecak z niespodzianką od Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a także obezwładniający kuferek od wojewody, który doskonale chroni cenne przedmioty, które się w nim znajdują. Gdy usiłuje je wyjąć ktoś niepowołany, w kuferku włącza się syrena alarmowa…
Rządzenie Poznaniem przez jeden dzień, obiad z prezydentem Grobelnym, numer startowy prezydenta na 15. Poznań Maraton, wspólny trening z prezydentem do triathlonu, plakat z autografami piłkarzy włoskiej drużyny narodowej na UEFA EURO 2012 i piękny jedwabny gobelin przedstawiający Jezioro Zachodnie w Chinach, który prezydent otrzymał od wicemer miasta Hangzhou – to oferta władz Poznania na licytacje WOŚP. Będzie też oczywiście można wylicytować poduszkę z poznańskiej Ekochoinki.
Dary na aukcję przygotowała też Kompania Piwowarska. To torby uszyte ze zużytych bannerów reklamowych KP, na których podpisał się Czesław Mozil i pozostali członkowie zespołu Czesław Śpiewa. Do wylicytowania są dwa modele toreb (łącznie kilkanaście sztuk), które zostały ręcznie uszyte przez pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej z Piły. Kilka toreb z autografem Czesław Śpiewa pójdzie pod młotek podczas aukcji, które 12 stycznia odbędą się w poznańskim Centrum Kultury Zamek i na placu Adama Mickiewicza, inne będzie można kupić na aukcjach internetowych.
Podczas aukcji warto też zwrócić uwagę na licytację krawatów symbolizujących prezydencje Francji, Węgier, Polski, Cypru, Irlandii i Litwy w Parlamencie Europejskim (zostały przekazane przez Marka Siwca), a także słynnej tablicy- drogowskazu z napisem “Jerzyce”, która wisiała przy wiadukcie Górczyńskim, a którą na aukcję przekazała Gazeta Wyborcza. Piotr Rychter, który od lat prowadzi zamkowe aukcje WOŚP, zachęca do wzięcia w nich udziału.
– Tam zawsze jest niesamowita atmosfera, gdy ludzie przychodzą na żywo, internet nie jest w stanie jej zastąpić – śmieje się. I zdradza, że na aukcji będzie też można wylicytować jedno z jego zdjęć.
Przedmioty na aukcję można cały czas przynosić do zamkowej Tuby aż do soboty, do godziny 18.
– Nowe dary cały czas przybywają – zapewnia Marcin Sajewski.
MPK Poznań wraz z Klubem Miłośników Pojazdów Szynowych uruchomi w czasie WOŚP specjalny tramwaj. Będą nim jeździli wolontariusze z dwóch sztabów WOŚP: przy VII LO i Gimnazjum Dwujęzycznym im. Dąbrówki w Poznaniu oraz drugi, Fundacji Małych i Dużych, Stowarzyszenia Rekonstrukcji i Strzelectwa Vnutrenniye Voiska oraz Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2. Ponadto fani futbolu amerykańskiego będą mogli spotkać się z graczami drużyny Patrioci Poznań. Bimba kursować będzie na trasie: Ogrody – Most Teatralny – Gwarna – Marcinkowskiego – Kórnicka – rondo Śródka – plac Wielkopolski – Most Teatralny – Ogrody, przejazdy są darmowe, ale każdy grosik do puszki wolontariuszy mile widziany!
WOŚP to także koncerty przed Zamkiem, które ruszą o 16. Jako pierwsza wystąpi Vanessa Jaskólska, która ma 11 lat i od trzech lat uczy się gry na perkusji pod okiem znanej perkusistki Beaty Polak. O 16.30 wystąpi Sławek Przybył z zespołem, o 17.15 rapujący Blitz, a o 18.15 Papa Musta & The MenElse, a o 19.15 DUBSKA – zespół gra muzykę reggae, dub i ska. W trakcie tego koncertu – ok. godz. 20 zobaczymy Światełko do nieba.
O godzinie 20.45 wystąpi Eby`s Exploration, nowy projekt Ebenezera Nwoko, wokalisty pochodzącego z Nigerii. Swoją karierę muzyczną w Polsce rozpoczął jako solista grupy MANDATES. Założył i prowadzi chór gospel EBY AND THE DEW. Nie boi się eksperymentów i śmiało łączy różne style, takie jak: pop, soul, reggae, gospel, czy formy współczesne.
Przypomnijmy, że w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera środki na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.