Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego to sukces!

Każdego dnia mobilne muzeum zwiedza około 1000 osób i to najlepszy sygnał, że tego typu instalacje są potrzebne i spotykają się z entuzjastycznym odbiorem. Po przerwie świątecznej wystawę zobaczą również zorganizowane grupy szkolne. 

Wizyta w muzeum to doskonały pomysł na interaktywną lekcję historii. Na najbliższe weekendy organizatorzy przygotowali również specjalne atrakcje dla dzieci: zajęcia edukacyjne, gry i zabawy oraz “Żywe lekcje historii” realizowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej “3 Bastion Grolman”.

– Dla nas, jako organizatorów, najważniejsze są reakcje odbiorców – mówi Agnieszka Wiśniewska, Prezes Fundacji Wielkopolska Brand. – Do muzeum przychodzą rodzice z dziećmi, które oczywiście doskonale się odnajdują w świecie multimediów, młodzież oraz osoby, które po raz pierwszy mają kontakt z tabletami czy stołami dotykowymi. To dla nich zupełna nowość. Pozytywnie zaskoczyło nas, że interaktywność wystawy tak bardzo spodobała się również i seniorom. Obawialiśmy się, że starsze osoby mogą podejść do przedsięwzięcia z dużą rezerwą, tymczasem dziadkowie odwiedzają to miejsce z wnukami i doceniają nowoczesną formę obcowania z historią.

Od poniedziałku do piątku zorganizowane grupy szkolne mogą zwiedzać muzeum z przewodnikiem (wstęp bezpłatny). Zainteresowanie jest duże, w pierwszych dniach stycznia wystawę odwiedzi kilkanaście grup, wśród których są klasy ze szkół podstawowych, gimnazjów a nawet studenci.  Na zwiedzanie grupowe z przewodnikiem można nadal się zapisywać. Opiekunowie grup proszeni są o wcześniejszą rezerwację miejsc mailowo pod adresem: rezerwacje@wielkopolskabrand.com

Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego to doskonałe miejsce na przeprowadzenia ciekawej, interaktywnej lekcji historii, która dzięki wykorzystanym nośnikom multimedialnym z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci. W muzeum najmłodsi zobaczą odznaczenia, broń, czy mundury, jednak największą atrakcją będą materiały prezentowane na urządzeniach mobilnych (tablety) oraz ekranach i stołach dotykowych.

Działania wojenne można prześledzić na interaktywnej podłodze wizualizującej mapę Wielkopolski, a za pomocą dużych ekranów dotykowych zaprezentowana została geneza, działania powstańcze oraz multimedialne kalendarium.  Zwiedzający poznają również dowódców oraz losy wybranych powstańców opracowane na podstawie książki “Trzynastu wspaniałych” Dainy Kolbuszewskiej oraz listów i relacji przekazanych przez rodziny powstańcze. Warto również zwrócić uwagę na ciekawostki technologiczne: hologram Ignacego Paderewskiego czy zeskanowany w technologii 3d Mundur Józefa Dowbora Muśnickiego. We współpracy z TVP Poznań organizatorzy przygotowali także kino powstańcze, czyli małą salę, w której będzie można obejrzeć kilkanaście filmów.

W muzeum nie zabraknie również atrakcji dla dzieci. Na specjalnych stołach dotykowych zostały zaprojektowane gry i zabawy edukacyjne. Dzieci zobaczą dawny Poznań na starych pocztówkach zaprezentowanych w formie puzzli oraz gry “memo”, a także poznają symbole patriotyczne w formie interaktywnej kolorowanki. Krótki quiz historyczny sprawdzi stan wiedzy młodzieży i dorosłych na temat Powstania Wielkopolskiego.

Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali także drukowane materiały edukacyjne poszerzające wiedzę historyczną. W weekendy (11-12.01, 18-19.01, 25-26.01), w godz. 12.00-16.00 rodzice z dziećmi będą mogli wziąć udział w zwiedzaniu z przewodnikiem (zwiedzanie o godz. 12.00, 13.00, 14.00, 15.00). Grupa Rekonstrukcji Historycznej “3 Bastion Grolman” przygotowała “Żywe lekcje historii”, które umożliwią poznanie zagadnień z okresu Powstania Wielkopolskiego w sposób praktyczny.

Zwiedzający zobaczą jak wyglądali powstańcy i poznańczycy w tamtym okresie, czym walczyli, co było dla nich bardziej pożyteczne a co mniej. Lekcje takie inspirują również zwiedzających do dyskusji, a prelegenci są gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące samych mundurów jak i wydarzeń z tamtego okresu.

Ponadto w każdy weekend organizatorzy zaplanowali również dodatkowe zajęcia edukacyjne, które w formie zabawy przybliżą najmłodszym wiedzę na temat powstania.  W najbliższy weekend podczas zajęć plastycznych dzieci będą samodzielnie tworzyły kotyliony powstańcze.

Wystawa w PCC będzie czynna do końca stycznia.