Startuje konkurs na Zadbany Zabytek

Rusza kolejna edycja konkursu Zabytek Zadbany – ogólnopolskiego konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Czy któryś z poznańskich zabytków zasłuży na miano zadbanego?

Wydawać by się mogło, że poznańskie zabytki nie mają szczęścia – świadczyć o tym mogą niewielkie sumy, jakie w ostatnich latach są przeznaczane na renowację zabytków przez miasto. Mimo to zavytkowe budynki pięknieją. Tylko w 2013 roku wyremontowano niemal 60 kamienic i kilka budynków użyteczności publicznej. Właśnie do ich właścicieli adresowany jest konkurs Zabytek Zadbany, ale startować mogą również zarządcy obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Co więcej, w tegorocznej edycji konkursu oceniane będą prace przeprowadzone w latach 2009-2013.

Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów ich właściwego utrzymania i zagospodarowania. Ważnym aspektem edukacyjnym konkursu jest popularyzacja zasad prawidłowego użytkowania obiektów zabytkowych oraz wiedzy o właściwym prowadzeniu prac konserwatorskich.

– Dzięki temu konkursowi pokazujemy społeczeństwu właściwie wzorce postępowania. O zabytki, o nasze najcenniejsze dziedzictwo naprawdę warto dbać, by zachować je dla przyszłych pokoleń – mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który jest współorganizatorem konkursu.

Poznań mógłby wystawić mocną reprezentację, chociaż prawdopodobnie żaden z budynków nie będzie potraktowany jako spektakularna renowacja. Wśród budynków ze stolicy Wielkopolski można wyróżnić m.in. gmach Uniwersytetu Artystycznego z Alej Marcinkowskiego, siedziba radia Merkury z ulicy Berwińskiego czy też Muzeum Sztuk Użytkowych na Wzgórzu Przemysława. W 2013 roku odnowiono też budynek Poczty Polskiej przy ulicy Kościuszki, gmach dawnej Telewizji Polskiej przy skrzyżowaniu alei Niepodległości i Solnej, Urząd Wojewódzki (również aleja Niepodległości), śluzę katedralną na Ostrowie Tumskim oraz Oddział II straży pożarnej mieszczący się przy ulicy Grunwaldzkiej. Oprócz tego wyremontowano kilkadziesiąt kamienic, w tym kilka na Starym Rynku.

Remont remontowi nierówny, ale na szczęście konkurs został podzielony na kilka kategorii:
– Utrwalenie wartości zabytkowej pojedynczego obiektu
– Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
– Adaptacja obiektów zabytkowych
– Kategoria specjalna: architektura i konstrukcje drewniane
– Kategoria specjalna: architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki

Ocenie jury konkursowego podlega jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także rewitalizacyjnych. Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych prac, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli wraz z otoczeniem, które nierzadko również wpisane jest do rejestru zabytków.

Regulamin konkursu wraz z kartą zgłoszeniową dostępne są na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Zgłoszenia przysyłać można do 5 lutego.