Archiwum Państwowe zaprasza na „Popołudnie z dokumentem”

Archiwum Państwowe, Muzeum Historii Miasta Poznania i klasztor oo. franciszkanów – wszystkie te miejsca będą mogli odwiedzić 4 kwietnia po południu pasjonaci starych dokumentów. Kto kocha archiwa – nie może przegapić takiej okazji!

W programie:
Archiwum Państwowe w Poznaniu, godz. 15.30
Spotkanie z komisarzami wystawy pt. „Akta klasztorne i kasacyj- ne w zbiorach Archiwum Państwowego w Poznaniu” mgr Monika Proniewicz, mgr Zofia Wojciechowska, mgr Grażyna Zaliwska (Archiwum Państwowe w Poznaniu)

Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania, godz. 16.00 – spotkanie z gwardianem franciszkanów konwentualnych Ojcem Leszkiem Klekociukiem (zwiedzanie kościoła i klasztoru)

Muzeum Historii Miasta Poznania, godz. 17.00
wykłady, prezentacja archiwaliów:

Słowo na powitanie: dr Magdalena Mrugalska Banaszak (kierownik Muzeum Historii Miasta Poznania), mgr Henryk Krystek (dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu)

Dokument fundacyjny klasztoru cystersów w Łeknie z roku 1153, prof. Andrzej Wyrwa (UAM, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy)

Koncert muzyki sakralnej – chór „Hasło” pod dyrekcją Henryka Górskiego

P r z e r w a – spotkanie przy kawie

Archiwalia klasztorne i akta związane z kasatą klasztorów wielkopolskich w zbiorach Archiwum Państwowego w Poznaniu mgr Zofia Wojciechowska (Archiwum Państwowe w Poznaniu)

Bulla papieża Innocentego VII z 1406 r. dla klasztoru karmelitów i kościoła Bożego Ciała w Poznaniu – ks. kustosz Rafał Rybacki (Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu)

Audiowizualna dokumentacja wizyty kardynałów Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły w Poznaniu w Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej w Poznaniu w 1968 r. – ks. kustosz Rafał Rybacki (Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu)

Archiwalia dotyczące dawnego klasztoru bernardynów w Kościanie – mgr Ewa Siejkowska-Askutija (Muzeum Narodowe w Poznaniu)