Brakuje krwi!

Tak złej sytuacji regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa dawno nie miało: brakuje krwi aż trzech grup, a dwóch kolejnych wkrótce będzie brakować, jeśli nie pojawią się krwiodawcy!

Obecnie brakuje przede wszystkim krwi grup 0 Rh+, A Rh- oraz AB Rh-. Poziom zapasów krwi specjaliści RCKiK określają jako krytyczny…

Niewiele lepiej jest, jeśli chodzi o krew grup 0 Rh- oraz A Rh-. Jej ilość to już stan zagrożenia, więc niedługo jej może zabraknąć, jeśli jej poziom nie zostanie uzupełniony.

A z tym jest kłopot. Wprawdzie krwiobusy regularnie wyjeżdżają na trasy i zachęcają poznaniaków do oddawania krwi, ale chętnych jest znacznie mniej niż zwykle. Powodem są trwające wakacje – wiele osób wyjechało z miasta jeśli nie na urlopy to przynajmniej na długi weekend. W mieście nie ma też studentów, którzy często zasilają zasoby centrum choćby dzięki akcji Wampiriada.

Sęk w tym, że czas wakacji to także czas znacznie większej liczby wypadków drogowych, a wtedy krew jest szczególnie potrzebna. Kto może – niech koniecznie wybierze się na Rycerską do siedziby RCKiK i odda krew, by uratować komuś życie.

18 sierpnia można oddawać krew od 11.30 do 17.30 w krwiobusie na placu Mickiewicza oraz przy Poznań City Center. We wtorek, 19 sierpnia krwiobus będzie czekał w tych samych godzinach na placu Mickiewicza i rondzie Rataje.