Poznański Budżet Obywatelski: jest już lista projektów!

Znamy już propozycje, jakie do PBO na 2015 rok zgłosili poznaniacy. Teraz za ich pomysły wezmą się urzędnicy, którzy wyselekcjonują najlepsze – ich zdaniem – projekty. Finałową listę poznamy przed październikowym głosowaniem.

Na pierwszy rzut oka lista nie wygląda dobrze z jednego powodu – projekty wydają się być dość przyziemne: poznaniacy zgłosili zapotrzebowanie m.in. na kanalizację deszczową na Zakopiańskiej, nowe ławki i nasadzenia, rozbudowę systemu monitoringu, łączenie istniejących dróg rowerowych, nowe przedszkole dla mieszkańców Strzeszyna i Podolan, i inne drobne projekty, które w zasadzie powinny być realizowane z głównego budżetu, a nie obywatelskiego. Świadczyć to może o tym, że urzędnicy Ryszarda Grobelnego zapominają o mieszkańcach Poznania, skupiając się na wielkich, lecz nic nie poprawiających, inwestycjach.

To zresztą zostało zauważone przez samych poznaniaków w jednym z projektów zgłoszonych do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Przeczytajcie opis projektu o nazwie “Obywatele dla Urzędników”:

“Pierwszym założeniem niniejszego projektu jest uświadomienie mieszkańcom Poznania, że są jedynie obywatelami w odróżnieniu od Pracowników Urzędu Miejskiego, którzy także są obywatelami, ale dodatkowo też Urzędnikami, co naturalnie wywyższa i nobilituje. Drugą – niemniej ważną – ideą pomysłu jest wpojenie Urzędnikom postulatu, że to oni są reżyserami miejskiego spektaklu i rozdają role, a nie nikt inny. Bo tydzień ma 168 godzin i nie ma miejsca na ósmy dzień, więc po co robić z tego teatr? Projekt obejmuje roczny cykl szkoleń dla Pracowników Urzędu Miejskiego. Przykładowo: 1. Nieodzowność udziału Urzędników w kwalifikowaniu do drugiego etapu projektów obywatelskich, czyli jak nie przejmować się przykładami z innych miast (np. Łódź) i jakich argumentów użyć, by zgasić oponentów spoza urzędu. 2. Jak utrzymać subiektywne kryteria oceny projektów (atrakcyjność projektu, znaczenie społeczne), by urzędniczo partycypować w budżecie partycypacyjnym. 3. Co zrobić, by uniknąć debaty publicznej z obywatelami, którym brakuje odpowiedniej perspektywy, więc nie mają i nie mogą mieć pojęcia o systemowej zmianie zarządzania miastem, które notabene jest pojęciem teoretycznym, więc bezcelowa jest strata czasu na akademickie dyskursy. 4. Etos pracy organicznej Urzędnika na podstawie pracy w pocie czoła na drugim etacie w radach nadzorczych. 5. Sposoby na wyeliminowanie projektów osób lub organizacji nieznanych Urzędnikom osobiście. Nawet oryginalny pomysł, lecz niewiadomego pochodzenia niesie ze sobą zbyt duże ryzyko, a na to nikt w Poznaniu nie może sobie pozwolić. 6. Omówienie propozycji zabicia okien w pomieszczeniach biurowych UM w celu uniknięcia przeciągów i wymiany powietrza, które ze względu na smog przecież rzadko jest świeższe. 7. Jak zdobyć obywatelską aprobatę dla godziwej wysokości premii rocznych dla Urzędników (patrz uzasadnienie projektu) Wykłady oraz treningi będą organizowane dla Urzędników wszystkich Wydziałów UM. By były efektywne i przebiegły w luźnej atmosferze, będą przerywane masażami karku. W przypadku władz miasta odbędzie się to ze szczególną dbałością o brak ingerencji w nienaganne fryzury masowanych Osobistości.”

Trzeba przyznać, że ktoś popisał się fantazją, chcąc dać przysłowiowego pstryczka w nos poznańskim urzędnikom.

Z drugiej jednak strony w budżecie nie brakuje naprawdę pomysłowych propozycji. Jedną z nich jest stworzenie Parku Aktywności Fizycznej umożliwiającego uprawianie na świeżym powietrzu sportów typu Street workout (trening uliczny), skatebording (jazda na deskorolce) oraz basketball (koszykówka).

Innym interesującym projektem jest ten dotyczący Antropokracji. Co to oznacza? Autorzy projektu powołują się na XIX-wieczne ideały pracy organicznej i wskazują, że antropokracja będzie nową wizją ustrojową, będącą propozycją ładu publicznego opartego na prawnym fundamencie zwanym publicznym potencjałem rozwojowym.

Swoje projekty składały także organizacje dobrze już znane poznaniakom – fundacja Familijny Poznań stara się o środki na ośrodek Rusałka, którym od niedawna zarządza, natomiast Poznańska Masa Krytyczna zgłosiła 6 projektów rowerowych (m.in. budowa wiat rowerowych przy szkołach, patrole rowerowe policji, przebudowa infrastruktury), które mają ułatwić życie użytkownikom dwóch kółek w Poznaniu.

Ze wszystkimi projektami zgłoszonymi do PBO 2015 można zapoznać się na stronie www.poznan.pl/budzetobywatelski