Święto Patronów Miasta: radni przyznali obywatelstwa

To wyjątkowa sesja: odbywa się zawsze 29 czerwca, w Święto Patronów Miasta, w ratuszu, a nie w urzędzie miasta, a podczas niej wręczane są tytuły Honorowych Obywateli Miasta Poznania oraz nagrody: artystyczna, naukowa i sportowa. W Sali Renesansowej ratusza zakończyła się imieninowa sesja rady miasta.

To właśnie podczas tej sesji nowi honorowi obywatele Poznania odbierają dokumenty potwierdzające ten prestiżowy tytuł. W tym roku otrzymali je: profesor Andrzej Legocki, muzyk Robert Friedrich, major Ludwik Misiek, doktor Anna Jakrzewska-Sawińska oraz Ryszard Liminowicz.

Profesor Andrzej Legocki jest biochemikiem, w latach 2003-2006 był też prezesem Polskiej Akademii Nauk. Był bardzo wzruszony przyznaniem mu tytułu i przy tej okazji złożył też najlepsze życzenia wszystkim tym, którzy są na służbie miasta, a także radości i satysfakcji z tej służby.

Doktor Anna Jakrzewska-Sawińska, założycielka Hospicjum Domowego w Poznaniu, odbierając swój tytuł stwierdziła, że… zupełnie jej się nie należy.
– Jestem zażenowana, bo to nie ja powinnam go dostać, ale mój zespół, który jest najlepszy w kraju i który mam zaszczyt prowadzić – powiedziała, dziękując za wyróżnienie.

Podobnego zdania był kolejny obdarowany, muzyk Robert Friedrich.
– To miejsce jest dla mnie niezwykłe, tu poznałem swoją żonę – mówił. – Mamy siedmioro dzieci i to ona jest zasłużona dla miasta Poznania, a nie ja…

Kolejny wyróżniony, major Ludwik Misiek, przepraszał z kolei, że tak mało zrobił dla Poznania.
– Ale proszę mi to wybaczyć, postaram się nadrobić – mówił wzruszony bojownik Armii Krajowej okręgu Poznań.

Ryszard Liminowicz, ostatni z nagrodzonych tym tytułem, jest założycielem Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Od wielu już lat wspiera rodaków za wschodnią granicą i propaguje piękno kresów wschodnich. Robi to niezwykle skutecznie: to między innymi dzięki niemu w Poznaniu odbywa się najsłynniejszy litewski jarmark – Kaziuki.
– W naszym towarzystwie połowa członków to rdzenni poznaniacy – powiedział. – A wszyscy kochamy Wilno i kochamy Poznań…

Podczas sesji wręczono też Nagrody Miasta Poznania: artystyczna otrzymał trębacz jazzowy Maciej Fortuna, który podziękował radnym za wyróżnienie grą, sportową w kategorii trener Edward Motyl, a zawodnik – Marcin Grzybowski.  Nagrody naukowej w tym roku nie przyznano, bo – jak powiedział profesor Stanisław Lorentz z konkursowego jury – złożone wnioski prezentowały bardziej intencje niż rzeczywiste dokonania naukowe. Jednak kwotę przeznaczoną na tę nagrodę postanowiło przeznaczyć na stypendia naukowe, bo złożone wnioski prezentowały bardzo wysoki poziom. Prezydent przychylił się do prośby jurorów, dzięki temu więc stypendiów będzie nie 10, ale 15. Zostaną one wręczone wyróżnionym w październiku.

Tytułem Honorowych Obywateli Miasta Poznania wyróżniono dotąd między innymi Lecha Wałęsę, Tadeusza Mazowieckiego, Hannę Suchocką, a także wybitnego historyka profesora Lecha Trzeciakowskiego.