Kto chce jeździć konno w policji?

Są wielkie, piękne i służą słusznej sprawie – a dodatkowo wkrótce można je ujeżdżać. Trwa bowiem nabór do policyjnej jednostki konnej.

Poznański policyjny Zespół Konny z Wydziału Zabezpieczenia Miasta istnieje od 2000 roku. Swoją siedzibę ma w Kiekrzu, gdzie stacjonuje 12 koni. Policjanci – jeźdźcy wraz ze swymi konnymi partnerami stanowią przyjacielski duet.

Konie doskonale sprawdzają się przy zabezpieczeniu imprez masowych lecz nie tylko. Patrole konne to nie tylko służba na terenach zielonych, w parkach czy lasach. Można je również napotkać na osiedlach i centrum miasta. Bardzo duże natężenie ruchu drogowego nie jest dla nich przeszkodą.  

Te masywne i piękne zwierzęta sięgają w kłębie nawet do 180 cm, ale nie to jest najważniejsze – koń policyjny charakteryzuje się bowiem przede wszystkim dużym spokojem i opanowaniem. Nie może nerwowo reagować na odgłosy wystrzałów czy głośne zachowania tłumu. Niezwykle ważne jest by jeździec panował nad wierzchowcem w niecodziennych dla koni warunkach. Huk petard, dym czy też poruszanie się w tłumie to sytuacje niestraszne dla konnego patrolu.

Policjanci każdego dnia dbają o swoje zwierzę. Konia należy nakarmić, wyczyścić i przygotować do pracy. Zwierzęta te w terenie pracują głównie od wiosny do jesieni, zima natomiast jest czasem poświęconym na szkolenia, treningi, ale także i zabawę. Policjanci pełniący służbę w zespole konnym to wielcy pasjonaci tych zwierząt.

Obecnie trwa nabór kandydatów chętnych do tej niecodziennej służby. Każdy policjant, który chciałby wstąpić w szeregi Zespołu Konnego z Wydziału Zabezpieczenia Miasta może spróbować swych sił. Liczy się pasja i zaangażowanie.

Szczegółowe informacje o warunkach doboru znajdują się na stronie internetowej KWP w Poznaniu.