Festiwal Fabuły – CK Zamek zaprasza

Centrum Kultury ZAMEK zaprasza na nowe literackie wydarzenie , którego gośćmi będą Darek Foks, Janusz Rudnicki, Wojciech Kuczok, Michał Witkowski, Ziemowit Szczerek, Zygmunt Miłoszewski, Beata Chomątowska oraz Andrzej Stasiuk. Festiwal rozpocznie się 13 października i potrwa do 18.

Fabuła to przyjemność. Fabuła to kunszt. Fabuła to konieczność. Potrzeba snucia i słuchania opowieści jest jedną z naszych podstawowych i oczywistych potrzeb. Literatura spełnia ją pierwsza i najpełniej.
I to niezależnie od formy: prozy, poezji, dramatu czy scenariusza…
 
Potrzeba ta łączy czytelników i autorów wyrafinowanych powieści nagrodzonych Noblem oraz widzów i rzemieślników z Hollywood tworzących seriale nagradzane Grammy. Czytelnicy i widzowie to często te same osoby. Bo po fabułę sięgamy, gdy chcemy uciec od rzeczywistości, by sprawić sobie przyjemność albo z innych powodów, i gdy chcemy lepiej tę rzeczywistość i samych siebie zrozumieć.

Dziś nic się tak dobrze nie sprzedaje, jak wielostronicowe powieści, kilkutomowe sagi, reportaże nie w formie gazetowej, lecz książkowej. Czytamy o wszystkim – o współczesności i historii, innych krajach i fantastycznych światach, o miłości i o śmierci. I nie tylko czytamy, oczywiście. Także oglądamy wersje filmowe i serialowe, gramy w fabularne gry komputerowe. Nawet w wierszach szukamy raczej narratora i bohatera niż poczciwego
podmiotu lirycznego.  

Chcemy przy tym, by historia była dobrze napisana, przekonująca i zaskakująca. Cenimy sprawnie wykreowany świat, którego autor potrafi także z przekorą nawiązać do innych opowieści. Lubimy bezinteresowną zabawę na równi z inteligentnym komentarzem do świata, w którym żyjemy, najlepiej by jedno z drugim łączyło się niepostrzeżenie. I autorzy opowieści starają się spełnić nasze oczekiwania. Wielu potwierdza nasze dobre (lub złe) samopoczucie albo nawet nam schlebia, na co chętnie przymykamy oko. Są tacy, którzy nami mniej lub bardziej skutecznie manipulują. Niektórzy z premedytacją wyprowadzają nas z równowagi.
 
Z tych wszystkich powodów Centrum Kultury ZAMEK organizuje Festiwal Fabuły. Po prostu – by posłuchać dobrych opowieści i spotkać się z wybitnymi twórcami. A przy okazji zapytać, co, dlaczego i jak sobie opowiadamy. Z czego czerpiemy przyjemność, nadzieję, pocieszenie, a co nas denerwuje, odrzuca, nudzi.
Opowieść nie kończy się nigdy…

Kurator: dr Marcin Jaworski (UAM)

PROGRAM:
 
FF – ZAPOWIEDŹ

13.10.
g. 19 Scena Nowa: KRZYSZTOF JAWORSKI
prowadzenie: Paweł Mackiewicz
Krzysztof Jaworski (ur. 1966) – poeta, prozaik, dramaturg, scenarzysta, historyk literatury. Zadebiutował „Wierszami” (1992) we fioletowej serii „Brulionu”, potem wydał tomki: „Kameraden” (1994), „5 poematów” (1996), „Jesień na Marsie” (1997), „Hiperrealizm świętokrzyski” (1999), „Czas triumfu gołębi” (2000), „Kapitał. W słowach i obrazach” (2002), „Dusze monet” (2007), wszystkie – poza ostatnią – zostały zebrane w książce: „Drażniące przyjemności. 1988-2008” (2008). Publikuje także prozę: „Pod prąd” (1999), „Batalion misiów” (2001), „Warzywniak i inne opowiadania” (2009) oraz najnowsze „Do szpiku kości” (2013) wydane przez Biuro Literackie, z którym pisarz związany jest od wielu lat. Wykłada na Uniwersytecie im. Jan Kochanowskiego w Kielcach, jest autorem literaturoznawczych opracowań: „Bruno Jasieński w sowieckim więzieniu: aresztowanie, wyrok, śmierć” (1995), „Bruno Jasieński w Paryżu (1925-1929)”,(2003), „Dandys. Słowo o Brunonie Jasieńskim” (2009). Prowadzi bloga: http://krzysztofjaworski.blogspot.com. Mieszka w Kielcach.
 

FF – FESTIWAL

15.10.

g. 18 Scena Nowa: DAREK FOKS / wstęp wolny
prowadzenie: Krzysztof Hoffmann
Darek Foks (ur. 1966) – poeta i prozaik. Jest autorem tomów wierszy: „Film i inne wiersze” (1989, arkusz), „Wiersze” (1989, arkusz), „Wiersze o fryzjerach” (1994), „Misterny tren” (1997), „Ezra Pub” (1998), „Sonet drogi” (2000), „Przecena map” (2005), „Ustalenia z Maastricht” (2006), „Sto najlepszych polskich reklam i jedna niemiecka” (2009) oraz w 2013 „Rozmowy z głuchym psem”. Opublikował książki prozatorskie: „Orcio” (1998), „Pizza weselna” (2000), „Mer Betlejem” (2003), „Co robi łączniczka” (wraz ze Zbigniewem Liberą, 2005), „Wielkanoc z tygrysem” (2008), „Kebab Meister” (2012). Zredagował m.in. antologię „Niewinni kaznodzieje. Filmowy zestaw wierszy poetów polskich urodzonych w latach 1958-1985” (2001). Redaguje dział prozy w „Twórczości”. W 2014 otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości. Mieszka w Skierniewicach
 
g. 20 Sala Kinowa: SEANS Z KUCZOKIEM / bilety: 10 zł
Specjalny pokaz filmu „Zbliżenia”, reż. Magdalena Piekorz, Polska, 2014, 74’
Scenariusz: Wojciech Kuczok („Senność”, „Pręgi”, autor nagrodzonej NIKE książki „Gnój”), Magdalena Piekorz. Obsada: Joanna Orleańska, Ewa Wiśniewska, Łukasz Simlat, Jacek Braciak, Władysław Kowalski Andrzej Seweryn.
Po seansie zapraszamy na rozmowę z autorem scenariusza, Wojciechem Kuczokiem / prowadzenie – Ewa Kujawińska
Nowy film fabularny Magdaleny Piekorz i scenarzysty Wojciecha Kuczoka – twórców nagrodzonego Złotymi Lwami na festiwalu filmowym w Gdyni filmu „Pręgi” oraz uhonorowanej Nagrodą Publiczności na festiwalu w Nowym Jorku „Senności”.
Marta (Joanna Orleańska) ma 37 lat. Lata, które spędziła z matką (Ewa Wiśniewska) pod jednym dachem i ich bliska relacja sprawiają, że kobieta nie potrafi rozpocząć życia na własny rachunek. Mimo że prawie każda wizyta u mamy kończy się awanturą, Marta wciąż do niej wraca. Kobiety nie potrafią bez siebie żyć, dłuższa rozłąka jest dla nich cierpieniem. Tej sytuacji próbuje sprostać Jacek, który chce stworzyć z Martą prawdziwy dom…
„To film o bliskości i jej konsekwencjach. O tym, że im bliżej siebie jesteśmy, tym bardziej potrafimy się ranić. Chcieliśmy opowiedzieć o codziennym zmaganiu się ludzi, którzy się kochają. Wierzę, że w filmie można się przejrzeć jak w lustrze i mam nadzieję, że Zbliżenia dadzą widzom taką możliwość” – Magdalena Piekorz, reżyserka.
 

16.10.

g. 17 Sala Wielka: JANUSZ RUDNICKI I WOJCIECH KUCZOK / wstęp wolny
prowadzenie: Grzegorz Olszański
Wojciech Kuczok (ur. 1972) – prozaik, poeta, krytyk filmowy, scenarzysta oraz speleolog. Debiutował w 1994 r. tomem wierszy „Opowieści samowite”, wydał także arkusz poetycki „Larmo” (1998), w połowie lat 90. należał do grupy poetyckiej „Na Dziko”. Jest autorem zbiorów opowiadań: „Opowieści słychane” (1999), „Szkieleciarki” (2002), „Widmokrąg” (2004), „Opowieści przebrane” (2005, przedruk dwóch pierwszych książek), a ostatnio „Obscenariusz” (2013). W 2003 roku wydał pierwszą powieść, „Gnój”, za którą uhonorowany został wieloma nagrodami, m.in. Nike i Paszportem Polityki. Potem ukazały się „Senność” (2008) i „Spiski” (2010). Jest autorem scenariuszy do filmów „Pręgi” (wg. „Gnoju”), „Senność” oraz „Zbliżenia” (premiera w listopadzie 2014) w reż. Magdaleny Piekorz. Recenzując filmy, współpracował z wieloma pismami oraz opublikował książki: „To piekielne kino” (2006) i „Moje projekcje” (2009). Jako speleolog w latach 1982-2010 spenetrował ponad 800 jaskiń, dokonując znaczących odkryć; w 2013 roku  wraz z Rafałem Klimarą, Markiem Pawełczykiem i Jarosławem Surmaczem otrzymał wyróżnienie w prestiżowej nagrodzie podróżniczej Kolosy za odkrycie i eksplorację Jaskini Niedźwiedziej Górnej w Sudetach oraz Jaskini Hardej w Tatrach; wydał książkę „Poza światłem” (2012).
Janusz Rudnicki (ur. 1953) – prozaik. W 1983 r. wyemigrował do Hamburga, skąd teraz często jeździ do Polski. Stale współpracuje m.in. z „Twórczością”, „Chimerą”, „Książkami. Magazynem do Czytania” i „Gazetą Wyborczą”. Opublikował tomy prozy: „Można żyć” (1992, Nagroda im. St. Piętaka za debiut), „Cholerny świat” (1994), „Tam i z powrotem po tęczy” (1997), „Męka kartoflana” (2000), „Mój Wermacht” (2004), „Chodźcie, idziemy” (2007), „Śmierć czeskiego psa” (2009) oraz „Trzy razy tak!” (2013). W październiku 2014 roku w wydawnictwie W.A.B ukaże się „Życiorysta”.
 
g. 19 Sala Wielka: MICHAŁ WITKOWSKI / wstęp wolny
prowadzenie: Piotr Śliwiński
Michał Witkowski (ur. 1975) – prozaik. Autor dwóch zbiorów opowiadań „Copyright” (2001) i „Fototapeta” (2006) oraz powieści „Lubiewo” (2005) tłumaczonej na dwadzieścia języków (angielski przekład nominowany do The Independent Foreign Fiction Prize). Za „Lubiewo” – jedną z najgłośniejszych książek dekady – Witkowski otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia. Później wydał powieści: „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej” (2007, Paszport „Polityki”), „Margot” (2009), „Drwal” (2011) oraz „Zbrodniarz i dziewczyna” (2014).
Współredaktor (wraz z Piotrem Mareckim i Igorem Stokfiszewskim) książki „Tekstylia. O rocznikach siedemdziesiątych”.
 
g. 21 Strych: Nocne Czytanie – fragmenty swoich utworów czytają Michał Witkowski i Janusz Rudnicki
 

17.10.

g. 17 Sala Wielka: ZIEMOWIT SZCZEREK / wstęp wolny
prowadzenie: Dariusz Nowacki
Ziemowit Szczerek (ur. 1978) – historyk i dziennikarz, autor opowiadań publikowanych m.in. w „Lampie”, „Studium”, „Opowiadaniach” i „E-splocie” oraz współautor wydanej w 2010 r. książki „Paczka radomskich”. Pisze doktorat z politologii, zajmuje się wschodem Europy i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi i kulturowymi. Jeździ po dziwnych miejscach i o tym pisze.
W 2013 roku wydał dwie książki: „Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski” oraz „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, za która otrzymał Paszport „Polityki”.
 
g. 19 Sala Wielka: ZYGMUNT MIŁOSZEWSKI / wstęp wolny
prowadzenie: Błażej Warkocki
Zygmunt Miłoszewski (ur. 1976) – pisarz, wcześniej dziennikarz. Debiutował opowiadaniem „Historia portfela” nadesłanym na konkurs literacki zorganizowany przez tygodnik „Polityka”. W 2005 roku wydał pierwszą powieść „Domofon”, utrzymaną w konwencji horroru. Autor bestsellerowych powieści kryminalnych o prokuratorze Teodorze Szackim: „Uwikłanie”(2007, Nagroda Wielkiego Kalibru), „Ziarno prawdy” (2011, nominacja do Paszportu „Polityki”). Tydzień po spotkaniu w Zamku ukaże się ostania część trylogii – „Gniew”.
Wydał również baśń dla dzieci „Góry Żmijowe” (2006) oraz powieść „Bezcenny” (2013). W 2015 roku w kinach zobaczymy ekranizację „Ziarna prawdy” w reż. Borysa Lankosza.

g. 21 Sala Kinowa: „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię” – film kryminalny w reż. Janusza Majewskiego (Polska, 1969) / bilety:10 zł
Kapitan MO, Siwy, prowadzi na własną rękę śledztwo w sprawie śmierci Ewy Salm, zwanej Księżniczką. Była ona świadkiem w procesie, w którym oskarżony został skazany na 9 lat więzienia. Choć przyznał się on do winy, Siwy ma wątpliwości i z narażeniem życia doprowadza do ujęcia prawdziwego mordercy…
Ekranizacja powieści Krzysztofa Kąkolewskiego, nagrodzonej w konkursie ogłoszonym przez Komendę Główną MO, została bardzo dobrze przyjęta został przez krytyków. Pisano , że film że to wzorowy kryminał, podkreślano także bardzo dobrą, oszczędną grę Zygmunta Hübnera w roli kapitana Siwego.
 

18.10.

g. 11 Sala Kinowa: Fabuły dla dzieci: pokaz filmu „Przyjaciel wesołego diabła”, reż. Jerzy Łukaszewicz (1986, 88’) / bilety: 5 zł
Powstały na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego film przygodowy dla dzieci.
Od wieków toczą mieszkańcy Krainy Jasności walkę z Duchem Ciemności. Stary, mądry i dobry Witalis jest jedynym człowiekiem, któremu udało się wydostać z jego labiryntu. Pewnego dnia Witalis traci nagle wzrok. Aby mógł go odzyskać, jego wychowanek Janek musi wyruszyć do królestwa Ducha Ciemności i stoczyć z nim walkę. W tej niebezpiecznej wyprawie towarzyszy chłopcu przygodnie spotkany Piszczałka, diabeł dobrotliwy, śmieszny, ale i wielce pożyteczny.
 
g. 11/13 Sala Prób I: Fabuły dla dzieci: warsztaty plastyczne „Wyspy odległe, ale nie tak bardzo” (czas trwania ok. 2 h) / wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy: literatura@ckzamek.pl (liczba miejsc ograniczona)
Zapraszamy dzieci w wieku od 5-13 lat (podczas warsztatów dzieci pozostają pod opieką rodziców)
Wyspy odległe, ale nie tak bardzo. Warsztaty z „Atlasem wysp odległych” Judith Schalansky
Portretując 50 odległych wysp rozsianych na pięciu oceanach, Judith Schalansky udowadnia, że atlas geograficzny to najbardziej poetycka z książek. Z pracowicie zebranych relacji historycznych i danych naukowych wysnuwa intrygujące literackie miniatury. Zestawiając je z subtelnymi, całostronicowymi mapami, tworzy całość o wielkiej mocy oddziaływania na wyobraźnię. Jedyną w swoim rodzaju, romantyczną książkę-marzenie, która zachwyci wszystkich miłośników wyimaginowanych podróży. (Wydawnictwo Dwie Siostry)
Zapraszamy na wyimaginowaną podróż – bez plecaka, a z kredkami, papierem i własną wyobraźnią. Wędrując palcem po mapie świata opowiemy sobie nawzajem, co nas fascynuje, gdzie chcielibyśmy pojechać, co zobaczyć i czy w Australii naprawdę chodzi się do góry nogami? Stworzymy swoje własne wyspy i umieścimy je tam, gdzie nam się zamarzy. Snuć przy tym będziemy nić opowieści, jak na Festiwal Fabuły przystało!
 
g. 12 Sala Prób II: „Twórcy kryminałów jako uwodziciele. Warsztat o warsztacie pisarskim” prowadzenie: Dariusz Nowacki / wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy literatura@ckzamek.pl (liczba miejsc ograniczona)
 
g. 15 Scena Nowa: Rozstrzygniecie konkursu na opowiadanie kryminalne „POZNAŃ ZŁY” z udziałem jurów: Joanny Jodełki (przewodnicząca), Eliza Szybowicz i Piotra Bojarskiego
Joanna Jodełka w zakładce zainteresowana na swoim blogu wyznaje: „popełniam kryminały”. Za pierwszy z nich „Polichromię” (2009) otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszego kryminału. Jej kolejne książki to „Grzechotka” (2011), „Kamyk” (2012), „Ars Dragonia” (2014). Akcja wszystkich rozgrywa się w Poznaniu.
Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.
Eliza Szybowicz – krytyczka literacka, członkini zespołu „Krytyki Politycznej”, autorka książki „Apokryfy w polskiej prozie współczesnej” (2008), współautorka (z P. Czaplińskim, M. Lecińskim i B. Warkockim) „Kalendarium życia literackiego 1976-2000” (2004). Jest autorką bloga o peerelowskich powieściach dla dziewcząt nietylkomusierowicz.wordpress.com.
Piotr Bojarski – dziennikarz związany z poznańskim wydaniem „Gazety Wyborczej” i pisarz – autor serii kryminałów retro, których akcja rozgrywa się w międzywojennym Poznaniu: „Mecz”, „Kryptonim Posen” i „Rache znaczy zemsta” (w przygotowaniu czwarty tom zatytułowany „Pętla” ). Wydał również zbiór reportaży „Cztery twarze Prusaka. Laureat nagród dziennikarskich SDP.
 
g. 16 Scena Nowa: BEATA CHOMĄTOWSKA / wstęp wolny
prowadzenie: Jarosław Borowiec
Beata Chomątowska (ur.1976) – pisarka i dziennikarka, założycielka Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i Muzeum Historii Żydów Polskich. Autorka reportersko-historycznej książki „Stacja Muranów”, będącej niezwykłym portret socrealistycznej dzielnicy powstałej na gruzach getta; powieści „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie” (2013) oraz biografii „Lachert i Szanajca. Architekci awangardy” (2014).
 
g. 18 Sala Wielka: ANDRZEJ STASIUK / wstęp wolny
prowadzenie: Jarosław Klejnocki
Andrzej Stasiuk (ur.1960) – prozaik, dramaturg, eseista, współwłaściciel wydawnictwa Czarne. Autor kilkudziesięciu książek, wśród których są m.in. „Mury Hebronu” (1992), „Biały kruk”(1995), „Opowieści galicyjskie” (1995), „Dukla” (1997), „Dwie sztuki (telewizyjne) o śmierci” (1998), „Dziewięć” (1999), „Jadąc do Babadag” (2004), „Fado” (2006), „Taksim” (2009), „Dziennik pisany później” (2010), „Grochów” (2012).
W 2000 r. wspólnie z Jurijem Andruchowyczem wydał tom „Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową”, a także zbiór swoich szkiców o literaturze „Tekturowy samolot” (2000). We wrześniu ukazała się jego najnowsza książka „Wschód”.
Laureat wielu nagród (m.in. nagrodą Fundacji im. Kościelskich, 1995; Nike 2005), ostatnio Nagrody Literackiej Gdynia 2010 oraz Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011 w dziedzinie literatury. Mieszka w Beskidzie Niskim.