Nowa neurologia robi wrażenie!

O nowoczesny pododdział leczenia udarów wzbogacił się poznański szpital MSW w Poznaniu. Dzięki temu więcej chorych z Poznania i okolic będzie miało szansę na nowoczesną terapię i szybszy powrót do zdrowia.

Przebudowa pododdziału to dopiero I etap remontu Kliniki Neurologii i Chorób Naczyniowych Układu Nerwowego w szpitalu MSW. Ośrodek leczenia udarów został oficjalnie otwarty 9 stycznia, chociaż chorzy są już na nim leczeni. Dzięki temu można już powiedzieć, że remont spełnił oczekiwania lekarzy – chociaż słowo “remont” jest nieco nieodpowiednie.

– To nie remont, ale stuprocentowa odnowa – tłumaczy Przemysław Daroszewski, dyrektor szpitala. – Jest to bardzo nowoczesny oddział, spełniający restrykcyjne parametry. Z powodzeniem może konkurować z podobnymi ośrodkami w Europie, czy nawet na świecie.

Przebudowa poszła dość szybko – rozpoczęła się w czerwcu 2014 roku, a już pod koniec października na pododdział przyjęto pierwszych pacjentów. Przebywają oni w bardzo komfortowych warunkach: wszystkich 16 łóżek jest pod stałą obserwacją kamer, a obraz przekazywany jest do loży pielęgniarskiej. Na każdym – wydzielonym – stanowisku znajduje się oświetlenie ledowe, a drzwi do poszczególnych pokoi chorych przesuwają się na fotokomórkę co oznacza, że wystarczy przyłożyć dłoń do odpowiedniego pola (nawet go nie dotykać), aby otworzyć drzwi. Komfortowe są także łazienki, które przystosowano do mycia pacjentów leżących.

Nowy oddział z pewnością przysłuży się pacjentom, ale też personelowi, który już ma się czym pochwalić.
– Nowoczesne leczenie udarów koncentruje się obecnie wokół leczenia trombolitycznego. Obecnie w Polsce ok. 4 proc. chorych z udarem jest leczonych tą metodą, to jest niewystarczające. Doświadczenia innych państw pokazują, że dzięki współpracy pomiędzy różnymi podmiotami można zwiększyć ten odsetek do 25 proc. W roku 2012 udało nam się wyleczyć tą metodą ok. 26 proc. naszych pacjentów – opowiada Daroszewski. – Ale klinika neurologii to nie tylko udary. Jesteśmy największym w Polsce ośrodkiem leczenia Stwardnienia Rozsianego nowymi lekami immunomodulującymi. 10 lat temu leczyliśmy tak 88 osób, obecnie leczymy ponad 380 osób.