Akademia Muzyczna rozpoczyna swoje święto!

95 lat kończy w tym roku najbardziej muzykalna poznańska uczelnia. Bogaty program obchodów swego jubileuszu poświęci pamięci mistrzów, jacy przez lata byli z nią związani.

95 lat to sporo – przede wszystkim muzyki, która przez ten czas powstała. To właśnie będzie główny temat tego, w jaki akademicy będą świętować.
– Uczelnię tworzą studenci i pedagodzy tutaj, obecnie, ale rozpoczęło się to o wiele wcześniej – informuje Halina Lorkowska, rektor Akademii Muzycznej. – Nasze działania artystyczne będą nakierowane na pokazanie tych właśnie ludzi, artystów.

Obchody będą się odbywały pod hasłem “Pamięci naszych mistrzów” i rozpoczną się już 16 stycznia. Wówczas to odbędzie się Akademicka Gala Operowa, podczas której pedagodzy i studenci AM zaprezentują arie oraz fragmenty chóralne i instrumentalne z dzieł G. Bizeta, S. Moniuszki, W. A. Mozarta, G. Pucciniego, I. J. Paderewskiego, G. Verdiego i innych. Koncert będzie darmowy, ale uwaga – 16 stycznia większość wejściówek będzie dostępnych dla pracowników i studentów uczelni, natomiast dla reszty poznaniaków przewidziano ok. 130 wejściówek. Dlatego też lepiej wybrać się na ten koncert 17 stycznia, kiedy to mieszkańcom stolicy Wielkopolski udostępnione będą wszystkie (czyli ok. 530) miejsca w Auli Novej.

Koncertów podczas jubileuszu będzie sporo, praktycznie od początku roku do końca maja co kilka dni będzie można (zawsze za darmo) obcować z muzyką wielkich kompozytorów. Każdy z nich będzie poprzedzony wykładem na temat kompozytora, któremu jest on poświęcony. Zaprezentują się wszystkie wydziały, które znajdują się na poznańskiej uczelni muzycznej. Uroczyste zakończenie obchodów jubileuszu nastąpi w październiku i będzie połączone z inauguracją nowego roku akademickiego. Janusz Stalmierski, prorektor do spraw artystycznych, naukowych i kontaktów międzynarodowych zapowiada jednak, że sam jubileusz nie jest sztuką dla sztuki.

– Uroczystości jubileuszu są jedynie narzędziem, przez które chcielibyśmy pokazać społeczeństwu po co tu jesteśmy, co robimy i co z tego wynika – wyjaśnia Stalmierski. – My tu uczymy sztuki, i to sztuki wysokiej. Razem z młodzieżą szukamy nieprzemijającego piękna.

Co dalej? Władze uczelni już myślą o setnej rocznicy powstania uczelni. Kolejne 5 lat będzie właśnie poświęcone przyszłości. 100 rocznica natomiast poświęcona będzie także mistrzom – ale tym, którzy cały czas są wśród żywych.